HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Bez novelizácie ústavy nemá zmysel zavádzať trestný čin ohýbania práva, uviedol Vetrák

Milan Vetrák. FOTO - TASR

Trestný čin ohýbania práva je bezprostredne naviazaný na zrušenie rozhodovacej imunity sudcov, ktorá je zakotvená v Ústave Slovenskej republiky. Bez jej novelizácie nemá zmysel tento trestný čin zavádzať. Navyše, voči súčasnému zneniu navrhovanej legislatívy, ktorá má zrušiť rozhodovaciu imunitu sudcov, má poslanecky klub Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) výhrady.

Uviedol to pre agentúru SITA predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky Milan Vetrák (OĽaNO). V zákone navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR potrestať sudcov, ktorí svojvoľne uplatnia právo a iného tým poškodia. Návrh zákona už schválila vláda SR.

V navrhovanom legislatívnom balíku sa definuje aj takzvaný trestný čin prikrmovania, ktorý chce potrestať prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody. „Pri trestnom čine prikrmovania nás čaká odborná diskusia najmä na ústavnoprávnom výbore parlamentu, pretože treba posúdiť, v akej miere zodpovedá znenie trestného činu obdobnej rakúskej úprave a či je vhodne zosúladené s ostatnými vnútroštátnymi právnymi normami, ale v princípe voči jeho zavedeniu výhrady nemáme,“ dodal Vetrák.

Krajmer na slobode. Vyšetrovateľ nevzniesol voči nemu ani obvinenie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info