HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Spojené kráľovstvo uzavrelo prvú obchodnú dohodu po brexite

JB 19 Tokio - Britský minister zahranièných vecí Boris Johnson (vpravo) si podáva ruku s dvojnohým humanoidným robotom Wabian2 Výskumného inštitútu pre vedu a inžinierstvo na Univerzite Waseda v Tokiu 20. júla 2017. Johnson navštívil robotické centrum tokijskej univerzity, ktorá spolupracuje s univerzitou v Birminghame. FOTO TASR/AP Britain's Foreign Secretary Boris Johnson shakes hands with a humanoid robot Wabian2 at Research Institute for Science and Engineering at Waseda University's campus in Tokyo Thursday, July 20, 2017. Johnson visited the robotics center at the university, which collaborates with the University of Birmingham, according to Britain's Foreign and Commonwealth Office. (AP Photo/Eugene Hoshiko, Pool)

Spojené kráľovstvo uzavrelo svoju prvú dohodu o voľnom obchode ako nezávislý štát a podpísalo dohodu s Japonskom po viac ako 40 rokoch uzamknutia v obchodnom režime Európskej únie.

Tajomníčka medzinárodného obchodu vyhlásila , že na dohode sa v zásade dohodla s japonským ministrom zahraničných vecí Toshimitsu Motegi v piatok ráno. Dohoda ide nad rámec obchodnej dohody medzi EÚ a Japonskom, ktorá bola použitá ako vzor na urýchlenie dvojstrannej obchodnej dohody medzi týmito dvoma ostrovnými národmi. Jej hodnota pre hospodárstvo bude odhadovaná na 15,2 miliárd GBP.

Komplexná dohoda o hospodárskom partnerstve medzi Spojeným kráľovstvom a Japonskom znamená, že sa zvýšia clá na 99 percent vývozu do krajiny na ďalekom východe. Podľa ministerstva pre medzinárodný obchod vytvorí britské pracovné miesta a zvýši hospodársky rast a britským spoločnostiam poskytne „konkurenčnú výhodu“ pri predaji tovaru do Japonska. Z dlhodobého hľadiska to zvýši mzdy britských pracovníkov o 800 miliónov GBP.

Táto dohoda otvorí prístup pre britské finančné služby, podporu pre britskú výrobu automobilov a železníc a zníženie ciel na vývoz poľnohospodárskych výrobkov, ako je britské hovädzie a bravčové mäso.

USA sú „hlavným motorom“ militarizácie v Juhočínskom mori, tvrdí čínsky diplomat

Obchodná dohoda medzi Veľkou Britániou a Japonskom je tiež dôležitým krokom k Komplexnej a progresívnej dohode pre transázijské partnerstvo (CPTPP), ktorá zahŕňa Austráliu až po Čile a je vstupnou bránou pre britské podniky do ázijsko-tichomorského regiónu. CPTPP predstavuje 13 percent globálneho HDP, čo z neho robí tretí najväčší blok voľného obchodu na svete. 

Ben Harris-Quinney, predseda najstaršieho britského konzervatívneho think tanku Bow Group, po vyhlásení pre Breitbart v Londýne uviedol: „Oznámená dohoda oponuje odporcom, že Británia bude mať problémy s dohodami so svetovými ekonomikami, pretože boli príliš oddaní obchodovaniu s EÚ a Britániu by nebrali vážne.

Harris-Quinney pre túto publikáciu uviedol, že sa stretol s japonským veľvyslancom vo Veľkej Británii niekoľkokrát za posledné štyri roky, aby prediskutovali obchodnú dohodu, pričom poznamenal, že ich nádejou je dlhé a trvalé partnerstvo, ktoré presahuje dokonca aj veľmi komplexná dohoda, ktorá bola dnes oznámená. „Bez okov EÚ si myslím, že vzťah Británie s Japonskom sa v priebehu rokov stane jedným z najdôležitejších zo všetkých. “

Dajte zbohom globalizácii, blíži sa „Vek chaosu“, varuje Deutsche Bank

„Japonská ekonomika je podstatne väčšia ako britská. Je na treťom mieste na svete za USA a Čínou. Sú tiež svetovým lídrom v oblasti technológií a digitálnej ekonomiky a tretia priemyselná revolúcia, v ktorej sa nachádzame, má veľa spoločného s japonskými inováciami. Mnoho ľudí vo Veľkej Británii a Japonsku získa svoje bohatstvo iba z tejto dohody,“ uviedol Harris-Quinney.

Predseda skupiny Bow dodal, že je dôležité rozvíjať vzťahy s Japonskom nielen z ekonomických dôvodov, ale aj kvôli zlepšeniu globálnej bezpečnosti. Harris-Quinney, ktorý sa zmienil o blízkosti Japonska k Číne, poznamenal, že Japonsko bolo prvým národom, ktorý vzbudil obavy z expanzívnej a hegemonickej Číny. Chcú komplexnejšiu dohodu o obrane so Západom, pretože vidia, že ich obranné záujmy sa zbližujú s našimi, ak by sa Čína stala vojensky agresívnejšou mocnosťou.

Obchod medzi Spojeným kráľovstvom a USA je ohrozený

„Je možné, že sa Spojené kráľovstvo bude v blízkej budúcnosti rozhodovať medzi Japonskom a Čínou, pretože bude ťažké mať hlboký a trvalý vzťah s oboma národmi. Japonsko sa ukázalo ako krajina, ktorej môže Británia dôverovať, a musíme sa snažiť túto dôveru odmeniť tým, že sa zaviažeme a oslávime náš nový špeciálny vzťah,“ uzavrel.

Správa o dohode prichádza v okamihu, keď predseda vlády Boris Johnson urobí hrubú čiaru v obchodných rokovaniach s Európskou úniou, ktorá trvá na tom, aby Spojené kráľovstvo pokračovalo v odovzdávaní aspektov suverenity výmenou za dohodu.

Johnson  tento týždeň uviedol, že ak k dohode nedôjde do 15. októbra, pripraví sa, že 31. decembra vyradí Spojené kráľovstvo z inštitúcií bloku a bude rokovať s EÚ-27 podľa podmienok Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Venezuelský scenár! Litva uznala Cichanovskú za „zvoleného vodcu“ Bieloruska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info