HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Obchod medzi Spojeným kráľovstvom a USA je ohrozený

Ilustračné foto / Pixabay

Akékoľvek porušenie dohody Veľkého piatku zo strany Londýna úplne znemožní obchod medzi Spojeným kráľovstvom a USA, varovala predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosi.

Pelosi vydala v stredu vyhlásenie po tom, čo britské úrady pripustili, že ich nový zákon o vnútornom trhu môže „obmedzeným spôsobom“ porušovať medzinárodné právo Návrh zákona umožní Spojenému kráľovstvu obísť dohodu o vystúpení z Brexitu s Bruselom, najmä v súvislosti s protokolom o Severnom Írsku.

„Veľkopiatková dohoda je základom mieru v Severnom Írsku a inšpiráciou pre celý svet,“ uviedla Pelosi. „Spojené kráľovstvo musí rešpektovať severoírsky protokol podpísaný s EÚ, aby zabezpečil voľný pohyb tovaru cez hranice. Taktiež dodala, že ak Spojené kráľovstvo poruší túto medzinárodnú zmluvu a brexit nakoniec podkope mierovú dohodu na Veľký piatok, nebude absolútne žiadna šanca na to, aby obchodná dohoda medzi USA a Spojeným kráľovstvom prešla Kongresom USA.

Brocková verí, že kandidát ČR má šancu uspieť vo voľbách OECD

Britskí vládni úradníci v utorok výbušne pripustili nový návrh zákona o vnútornom trhu. Londýnsky tajomník Severného Írska Brandon Lewis uviedol, že návrhy skutočne porušia medzinárodné právo „veľmi konkrétnym a obmedzeným spôsobom“.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že také zložité právne kroky porušujú medzinárodné právo a podkopávajú dôveru, a varovala, že ​​kontroverzný návrh zákona môže vrhnúť londýnske obchodné rokovania s blokom pod autobus.

Írsko vyhlásilo, že prijatie vníma ako hrozbu zo strany Londýna. Jeho podpredseda vlády Leo Varadkar označil toto odhalenie za „kamikadze“ .

Boli odhalené vedľajšie nežiadúce účinky britskej vakcíny proti koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info