HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lietadlá NATO pravidelne uskutočňujú simulované raketové útoky v blízkosti ruských hraníc

b-52
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Americké vzdušné sily a NATO nielen posilnili svoje dozorné akcie pozdĺž ruských hraníc, ale teraz čoraz viac cvičia aj pre prípad možného útoku, uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu, informuje portál RT.

V nedeľnom rozhovore pre ruskú televíziu Šojgu poznamenal, že sa blízko hraníc krajiny výrazne zvýšil zahraničný dohľad a cvičné lety. Minulý mesiac sa tieto činnosti zvýšili približne o 30 percent v porovnaní s minulým augustom. Okrem toho lietadlá NATO aktívne cvičili a pravidelne vykonávali simulované odpaľovanie rakiet na ciele v krajine, prezradil Šojgu.

„Najnebezpečnejšie je, že lety prieskumných lietadiel, ktoré boli už aj v minulosti, sa teraz začali pravidelne uskutočňovať s veľkým počtom lietadiel, počas ktorých sa už uskutočňujú aj simulované raketové útoky,“ uviedol ruský minister obrany.

Na Kryme muselo zasahovať 8 stíhačiek, aby zadržali tri americké bombardéry B-52 (VIDEO)

Za posledných pár týždňov došlo v tesnej blízkosti hraníc krajiny k niekoľkým incidentom medzi lietadlami Ruska a NATO. Najnovší incident sa uskutočnil v piatok, keď sa tri strategické bombardéry amerického letectva B-52H priblížili k ruským hraniciam cez ukrajinský vzdušný priestor. Bombardéry zachytilo osem stíhačiek a varovali ich ďaleko od hraníc.

Ďalšia udalosť týkajúca sa amerických strategických bombardérov sa stala koncom augusta, keď lietadlo B-52H zachytila ​​ruská stíhačka Su-27 nad Baltským morom. Tento incident vyvolal širší medzinárodný škandál, pretože iná krajina NATO – Dánsko – tvrdila, že ruské lietadlo pri prenasledovaní amerického lietadla porušilo hranice krajiny.

Moskva však obvinenia dôrazne odmietla a trvá na tom, že všetko bolo vykonané v súlade s medzinárodnými pravidlami.

Izrael zbúral 51 palestínskych budov vo východnom Jeruzaleme

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info