HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zázrak po výbuchu v Bejrúte, po 29 dňoch objavili pod sutinami preživšieho človeka

Dokumentačná fotografia zo záchranných prác v Bejrúte, Libanon / SITA (AP)

Záchranný tím v libanonskom Bejrúte po 29 dňoch od mohutného výbuchu zo začiatku augusta zaznamenal pod sutinami pulz preživšieho. Vycvičený pes, kólia patriaca čilským záchranárom, zachytil pod troskami zničenej budovy známky života.

Osemnásť nadýchnutí v priebehu minúty

Následne použitím termokamery lokalizovali až dve telá uväznené pod troskami – jedno menšie schúlené do klbka a väčšie. Menšie telo disponovalo vitálnymi funkciami, namerali mu slabší pulz a 18 nadýchnutí v priebehu minúty.

Šanca, že niekto prežije pod troskami taký dlhý čas, je spravidla veľmi malá. Ako pre britský The Telegraph povedal Francisco Lermanda, šéf čilských záchranárov v Bejrúte, preživší ľudia museli byť v kóme.

Spomenutý tím záchranárov Topos Chile pred desiatimi rokmi pomáhal aj na Haiti, kde po 27 dňoch od ničivého zemetrasenia zachránil ťažko dehydratovaného a podvyživeného muža.

Kuvajt, ako jedna z najbohatších krajín sveta, stojí pred bankrotom

Mohutná explózia otriasla Bejrútom

Začiatkom minulého mesiaca, presne 4. augusta, otriasla Bejrútom mohutná explózia, keď vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho. Výbuch spôsobený pravdepodobne neďalekým požiarom pocítili v niekoľkých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody.

Tie predbežne vyčíslili na 10 až 15 miliárd dolárov. Niekoľko stoviek tisíc ľudí prišlo v priebehu niekoľkých sekúnd o strechu nad hlavou. Výbuch pocítili až na Cypre vzdialenom 150 kilometrov.

Covid – upevnenie moci alebo ochrana populácie?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info