HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko rozšírilo svoj sankčný zoznam o 41 Ukrajincov vrátane Porošenka

Rusko Ukrajina sankcie
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Rusko rozšírilo ekonomické sankcie voči ukrajinským predstaviteľom o viac ako 40 nových mien vrátane bývalého prezidenta Petra Porošenka. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.

Podľa vyhlášky zverejnenej v piatok večer sa sankčný zoznam rozšíril o 41 Ukrajincov. Okrem Porošenka naň pribudol aj Sviatoslav Vakarčuk, rockový spevák, ktorý vedie liberálnu stranu Hlas.

Celkovo sa na sankčnom zozname nachádza už 363 Ukrajincov a 68 firiem, ktorým Rusko zmrazilo aktíva v súvislosti s konfliktom na východe Ukrajiny.

Konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014 po anexii Krymského polostrova Ruskom a po náraste tamojších proruských nálad. V niektorých častiach tamojšej Doneckej a Luhanskej oblasti vyhlásili proruskí separatisti vlastné „ľudové“ republiky, čo však Kyjev ani medzinárodné spoločenstvo neuznali. Boje v Donbase si odvtedy vyžiadali už viac ako 13.000 životov.

Hlavným nepriateľom Rusov sú „vychytávky“, tvrdí ruský minister obrany

Európska únia proti Rusku zaviedla reštriktívne opatrenia v júli roku 2014. Sankčné opatrenia boli sprísnené v septembri 2014.

Európska rada v marci 2015 spojila účinok reštriktívnych opatrení s nedodržiavaním minských mierových dohôd zo strany Ruska. Odvtedy EÚ zvažuje predĺženie hospodárskych sankcií voči Rusku každých šesť mesiacov.

Sankcie EÚ sa zameriavajú na ruský finančný, energetický a obranný priemysel, bránia bankám v prístupe na trhy EÚ a obmedzujú dovoz určitých tovarov do EÚ.

Na Kryme muselo zasahovať 8 stíhačiek, aby zadržali tri americké bombardéry B-52 (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info