fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Matovič smerom k Čaputovej: „Sme parlamentná demokracia a nie prezidentský štát“

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič z 3. apríla 2020 v Bratislave. / Fotokoláž redakcia (TASR)

Premiér Igor Matovič prvý raz po prázdninách odpovedal verejnosti prostredníctvom Sobotných dialógov RTVS.

Na adresu vynášania rozsudkov a ich okolností premiér povedal – “U nás sa sudca tvári, že vynesie rozsudok a ide sa niekam schovať.” Predseda vlády si myslí, že zdôvodnenie rozhodnutia súdu by malo byť pripravené a zodpovedané verejnosti už krátko po jeho vynesení.

Záhadným výrokom bolo vyjadrenie Igora Matoviča – “sme parlamentná demokracia a nie prezidentský štát”. Povedal to síce k téme voľba sudcov ústavného súdu, no dá sa to vnímať aj v kontexte viacerých udalostí na domácej politickej scéne z nedávnej minulosti.

Matovič verí, že spravodlivosť si na Mariana K. a Alenu Zs. počká

K úvahám Daniela Lipšica o kandidatúre na post generálneho prokurátora predseda vlády povedal, že “uvidíme”. Poslanci podľa neho navrhnú, potom sa uvidí. V koalícii údajne neexistuje plán ”urobiť niekomu cestičku”.

K postojom prezidentky k téme voľba generálneho prokurátora predseda vlády uviedol, že “pani prezidentka musí svoj názor vysvetliť verejnosti”. Igor Matovič dodal, že sa “odmieta podieľať na honbe na čarodejnice” a nebude nijakým spôsobom vylučovať nikoho z voľby generálneho prokurátora.

Kauza advokáta Miškoviča sa týka aj premiéra Igora Matoviča, tvrdí Erik Tomáš

Na otázku o podozreniach z netransparentnosti na ministerstve financií premiér reagoval slovami – “dozvedel som sa o tom iba z médií” a dodal porovnanie cien poradcov, aké vyplácala vláda Petra Pellegriniho a aké si účtuje teraz poradca Eduarda Hegera, Miškovič. “Robí za drasticky nižšie ceny, aké zlodejsky ponúkal Fico s Pellegrinim.”

V súvislosti s vývojom pandémie na Slovensku predseda vlády Igor Matovič potvrdil, že „krízu sme pripravení zvládnuť.“ Podľa neho máme stále dostatočné kapacity a Igor Matovič nepredpokladá až tak drastický vývoj, že by nestačili na zvládnutie nárastu počtu nákaz.

Za Pellegriniho vlády využívali ministerstvá predražené služby, tvrdí Matovič

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info