HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

OSN sa začala zaujímať o Ukrajinu. Blokuje dodávky pitnej vody na Krym

vodovod
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Úrad pre ľudské práva sa pýta na blokovanie dodávok vody Ukrajinou. 

Podpredsedníčka Štátnej dumy pre medzinárodné záležitosti Natalya Poklonskaja uviedla, že Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva požiadal o ďalšie informácie o dodávkach vody na Krym a o blokovaní dodávok vody Ukrajinou cez severokrymský prieplav. Informáciu priniesol portál kp.ru.

Poklonskaja v máji zaslala výzvu vysokej komisárke OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej . Vyzvala v nej na odsúdenie rozhodnutia Kyjeva, označila ho za kriminálne a poukázala na to, že Ukrajina jednostranne prerušila dodávku čerstvej vody na Krym. Poklonskaja tiež požiadala o prijatie opatrení na obnovenie dodávok vody do regiónu cez severokrymský prieplav.

Takmer 1,5 milióna turistov navštívilo minulý mesiac Krym, pričom na august rátajú ešte s väčším číslom

Natalia Poklonskaya pre agentúru RIA Novosti uviedla, že tri mesiace po odoslaní dostala oficiálnu odpoveď a ponuku na spoluprácu pri poskytovaní informácií o prístupe obyvateľov Krymu k vode a dodávkach vody na polostrov. List podpísala Georgette Gagnon, riaditeľka Úradu pre poľné operácie vysokého komisára OSN pre ľudské práva .

Poklonskaja požiadala predstaviteľa Krymu Sergeja Aksjonova o potrebné informácie. Poznamenala tiež, že bola príjemne prekvapená reakciou OSN a uznaním problému.

Pripomenieme, že Ukrajina poskytovala Krymu asi 85 percent pitnej vody. Nádrže, ktoré zásobovali región vodou po pripojení polostrova k Rusku, boli za posledný rok takmer vyprázdené.

Ruská tajná služba tvrdí, že zmarila teroristický útok na Kryme

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info