HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko recipročne vypovedalo troch slovenských diplomatov

Ilustračné foto - TASR

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že Rusko vypovedalo troch slovenských diplomatov v reakcii na podobný krok Slovenskej republiky zo začiatku augusta, informovala agentúra AFP.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolalo slovenského veľvyslanca Petra Priputena, ktorému prednieslo protest v súvislosti s nedávnym vyhostením troch ruských diplomatov z územia SR, uviedlo ministerstvo na svojej oficiálnej webovej stránke.

Vyhostenie ruských diplomatov rezort diplomacie v Moskve označil za krok, ktorý je v rozpore s konštruktívnym rozvojom vzťahom medzi oboma krajinami. Ruská strana na základe princípu reciprocity prijala riešenie vypovedať z územia Ruskej federácie troch diplomatických zamestnancov slovenského veľvyslanectva v Moskve.

Dokážu Spojené štáty zabrániť vojenskému konfliktu členských štátov NATO? (Vladimír Malyšev)

Slovensko začiatkom augusta prijalo rozhodnutie o vyhostení troch ruských diplomatov. Hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Juraj Tomaga 10. augusta oznámil, že „podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch“.

„Navyše, došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ,“ doplnil. Ruské ministerstvo zahraničných vecí taktiež 10. augusta avizovalo, že Moskva bude na vyhostenie svojich troch diplomatov zo Slovenska reagovať recipročne.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info