HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Ukrajina odskúšala plynovú nezávislosť na Rusku

Na archívnej snímke zo 7. októbra 2015 pracovník ovláda ventil na plynovej stanici na západe Ukrajiny. / TASR (AP)

Nášmu východnému susedovi sa podaril husársky kúsok. Dokáže zásobovať svoje územie, ale aj čiastočne pokryť európsky dopyt po plyne z iných ako ruských ťažobných polí.

Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodu Naftogaz po prvý raz od skončenia platnosti zmluvy s Gazpromom zmenil smer toku plynu v jeho sústave a začal prepravovať zakúpený plyn z Balkánu. O tomto významnom medzníku píše portál energia.rp.pl.

Prevádzkovateľ na Ukrajine odskúšal operáciu na príjem plynu zakúpeného spoločnosťou ERU Trading, takzvanou “spiatočkou” z Grécka cez plynovody Bulharska, Rumunska a Moldavska na Ukrajinu. Technicky a právne je takýto prenos možný do januára tohto roku (nová „európska“ dohoda s Gazpromom). V praxi to však ukrajinské spoločnosti obchodujúce s plynom využili prvýkrát.

Ukrajina stojí pred ekonomickým kolapsom. Zelenského čaká náročný súboj aj s vlastnými straníkmi

„Schopnosť prepravovať plyn z juhu umožňuje Ukrajine diverzifikovať zdroje energie aj trasy dodávok. Reverzácia paliva cez transbalkánsky plynárenský koridor umožňuje Ukrajine prístup ku skvapalnenému plynu z terminálov LNG v Grécku a v Turecku a z plynovodov z kaspických krajín, “ uviedol Sergej Makogon, generálny riaditeľ ukrajinského diaľkového operátora (OGTSU).

Vysvetlil, že tento spôsob umožňuje Ukrajine využívať trhy s lacnejšími palivami, ako ponúka Gazprom. „Od spustenia plynovodu Turkish Stream Gazpromom z Ruska do Turecka v januári 2020 sa tranzit plynu z Ruska cez Ukrajinu do Moldavska a Rumunska znížil o 70 percent. Vďaka tomu možno infraštruktúru ukrajinských plynovodov využívať v opačnom smere . A toto je ďalšia záruka energetickej bezpečnosti pre našu krajinu, “ povedal Makogon.

Obchodníci, ktorí plánujú dovážať plyn na Ukrajinu z juhu, budú musieť podpísať dohodu aj s moldavským prevádzkovateľom prenosovej sústavy. Prevádzkovatelia plynovodov na Ukrajine, v Bulharsku, Rumunsku a Moldavsku už pracujú na ďalšom rozvoji tejto plynárenskej diaľnice do Európy.

Rusko a Ukrajina podpísali nový kontrakt o tranzite plynu do Európy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info