fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Peking varuje pred možnými „vojenskými nehodami“ po tom, čo USA vykonali „provokatívnu“ operáciu v Juhočínskom mori

Čínsky torpédoborec. Zdroj: wikipedia.org

Peking varoval pred ďalšími námornými operáciami USA v Juhočínskom mori a tvrdí, že nedávne americké aktivity vytvárajú podmienky na neúmyselnú vojenskú konfrontáciu, informuje portál RT.

Hovorca Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA) v piatok uviedol, že americká vojnová loď vplávala do čínskych teritoriálnych vôd bez povolenia.

„Žiadame USA, aby zastavili takéto provokatívne správanie a obmedzili svoje námorné akcie, aby sa zabránilo možným vojenským nehodám,“ uviedol vysoko postavený plukovník Li Huamin s tým, že námorné a vzdušné sily PLA monitorovali plavbu pri jej ceste cez Juhočínske more.

Americké námorníctvo uviedlo, že USS Martin uskutočnil „rutinnú“ operáciu v regióne. Washington uviedol na obranu svojej pravidelnej činnosti v mori takzvaný princíp „slobody plavby“.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že armáda sa úplne zbavila šikany

Začiatkom tohto týždňa Čína vypustila do Juhočínskeho mora dve rakety vrátane „vraha lietadlových lodí“ po tom, čo tvrdila, že špionážne lietadlo U-2 počas vojenských cvičení so živou paľbou preniklo do bezletovej zóny.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že prítomnosť prieskumných lietadiel USA v tejto oblasti bola „čistá provokácia“ a mohla spôsobiť „neočakávanú nehodu“. Pentagón poprel akékoľvek priestupky a odsúdil rakety ako „kontraproduktívne na zmiernenie napätia a udržanie stability.“

Vo štvrtok Peking varoval, že jeho armáda „nebude tancovať na americké melódie“, a vyzval Washington, aby prehodnotil svoj konfrontačný prístup k Číne a „vytiahol sa z bažiny úzkosti a paranoje“.

Tajný telefonát medzi Putinom a Contem: „Európa nesmie zasahovať v Minsku“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info