HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turecko nepovolilo prelet partnerovi z NATO nad vlastným územím

Airbus A310
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Nemecké armádne kruhy odtajnili okolnosti konfliktu, ktorý sa medzi Nemeckom a Tureckom odohral pred niekoľkými dňami.

Turecko odmietlo umožniť prelet nemeckému vojenskému prepravcovi nad svojim výsostným územím. Ankara, ako člen aliancie NATO, prinútila vojenský stroj (v dopravnej verzii) Nemeckých ozbrojených síl, tiež člena aliancie NATO, aby sa po vstupe do jeho vzdušného priestoru obrátilo a v lete v danom kurze nepokračovalo. O incidente informuje portál faz.net

Turecko podľa citovaného zdroja zjavne pokračuje vo svojich cielených provokáciách proti spojencom NATO. Turecké riadenie letovej prevádzky odmietlo nemeckého vojenského prepravcu nad svojím územím. K incidentu došlo, keď bol nemecký armádny stroj A 310 v dopravnej verzii na ceste do Jerevanu, aby vyzdvihol príslušníkov arménskych ozbrojených síl. Mali sa zúčastniť na výcvikovom kurze v Nemecku.

Hovorca nemeckých vzdušných síl tak potvrdil informáciu časopisu „Der Spiegel“ aj pre renomovaný a citovaný FAZ. Ako oznámila Luftwaffe, let z Kolína nad Rýnom do Jerevanu bol pripravený a schválený obvyklými diplomatickými kanálmi, čo je rutinný proces. Počas letu do Jerevanu, iba s posádkou a bez cestujúcich, turecká strana oznámila, že na spiatočný let nevydá povolenie na prelet. Stroj Luftwaffe sa musel vrátiť na nemeckú základňu. Arménskych vojakov bolo potom potrebné prepraviť na inom kurze, po dlhšej trati, letom ponad Ruskom.

Francúzi, Taliani, Gréci a Cyprus provokujú vojenským cvičením v Stredozemnom mori Turecko

Bundeswehr predpokladá, že Turecko odmietlo lietadlo kvôli cieľovej krajine Arménsko. Na pozadí je turecká genocída stoviek tisícov Arménov počas prvej svetovej vojny, ktorú Nemecko a jeho vláda uznáva, ale Turecko ju pevne popiera. Turecko v súčasnosti vedie vážny spor o plyn s Gréckom. V Stredozemnom mori nedávno vypukol konflikt medzi tureckou a francúzskou vojnovou loďou. Išlo o podozrenie na nezákonné dodávky zbraní z Turecka do Líbye.

Len minulý týždeň sa zistilo, že Turecko používa moderné transportéry Airbus A 400M na leteckú prepravu vojenského materiálu do krajiny, ktorá je v občianskej vojne občianskej vojny v rozpore s medzinárodným právom. Nemecké letectvo už skôr opustilo základňu NATO v Turecku z dôvodu neustáleho obťažovania tureckou stranou a presťahovalo sa na vojenskú základňu do Jordánska.

Grécko môže viesť dialógy s Tureckom, ale nie pod „vojenským tlakom“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info