HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Biely dom vyslal 1 000 vojakov národnej gardy a 200 agentov na pomoc Kenoshe (VIDEO)

Ilustračný obrázok z protestov v meste Kenosha, v americkom štáte Wisconsin 25. augusta 2020 / TASR (AP)

Trumpova administratíva vyslala takmer 1 000 vojakov národnej gardy a viac ako 200 federálnych agentov na podporu miestnych orgánov činných v trestnom konaní v meste Kenosha, ktoré je postihnuté nepokojmi potom, čo polícia postrelila Jacoba Blaka, informuje portál RT.

„Prezident Trump odsudzuje násilie vo všetkých formách a je presvedčený, že musíme chrániť všetkých Američanov pred chaosom a bezprávím,“ uviedla tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnanyová vo vyhlásení v stredu večer. „Preto nabáda guvernérov demokratov, aby požiadali národnú gardu a federálne orgány činné v trestnom konaní, aby zvýšili svoje úsilie v oblasti presadzovania práva.“

„Wisconsinu sme pomohli pri nasadení takmer 1 000 jednotiek národnej gardy a viac ako 200 zamestnancov federálnych orgánov činných v trestnom konaní, medzi ktoré patrí FBI a americkí maršáli,“ uviedla tajomníčka Bieleho domu.

Zatiaľ čo guvernér Wisconsinu Evers v stredu uviedol, že rozšíri nasadenie štátnej gardy v Kenoshe z 250 na 500 vojakov, nespomínal federálne sily. Misia Bieleho domu neskôr objasnila, že sa k nim pripojí 200 federálnych dôstojníkov a takmer 1 000 jednotiek z iných štátov.

Hodiny po tom, čo Eversovo vyhlásenie oznámilo rozšírenú prítomnosť gardy, prezident Donald Trump povedal, že hovoril s guvernérom a poznamenal, že „súhlasil s prijatím federálnej pomoci“, hoci v tom čase neposkytol podrobnosti o nasadení. Nie je jasné, či sa federálna iniciatíva podnietila na žiadosť okresného výboru mesta Kenosha skôr v ten deň, keď poprosila Eversa o vyslanie celkovo 1 500 jednotiek.

Nepokoje sa v Kenoshe odštartovali v nedeľu, keď bol postrelený afroamerický muž Jacob Blak. Kým ničenie bolo v utorok menej rozšírené ako predchádzajúca noc, spor medzi demonštrantmi a tými, ktorí sa snažili chrániť majetok, skončil paľbou a dvaja skončili mŕtvi. 17-ročný podozrivý pri streľbe bol vzatý do väzby a obvinený z vraždy.

Demonštranti začali štvrtú noc nepokojov a tiež sa vzpierajú zákazu vychádzania.

Čína protestuje proti údajnému vpádu amerického špionážneho lietadla počas vojenských cvičení

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info