fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Školy by mali mať dopredu informácie o priebehu dištančnej výučby, tvrdí manuál ministerstva

FOTO TASR - Marko Erd

Manuál pre dištančnú výučbu odporúča, aby si školy dopredu pripravili informácie o tom, ako sa taká výučba uskutočňuje. Informovalo o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v tlačovej správe. Stručný manuál na prípravu vzdelávania v školskom roku 2020/2021 nájdu riaditelia a učitelia na stránke ministerstva.

Dokument by mal pedagógom pomôcť nastaviť nutné opatrenia pre prípad prechodu jednej alebo viacerých tried na dištančnú formu vzdelávania. Školy v ňom nájdu aj odpovede na to, ako postupovať pri rozhodovaní medzi offline a online dištančným vzdelávaním. Využiť môžu aj priložený dotazník na preskúmanie reálnych možností žiakov na prechod na online vzdelávanie.

Ako vysvetlilo ministerstvo, potvrdený prípad ochorenia COVID-19 môže pre školu znamenať prerušenie vyučovania aj na niekoľko dní či týždňov. „Škola prechádza do červenej fázy semaforu a to môže znamenať, že časť žiakov prechádza na dištančné vzdelávanie – či už online alebo offline,“ priblížilo. Manuál pripravili aj na základe zistení dotazníkového prieskumu Inštitútu vzdelávacej politiky medzi pedagógmi a skúseností neziskových organizácií, ktoré pomáhali školám pri zabezpečení dištančného vzdelávania počas prvej vlny koronavírusu, a medzinárodnej spolupráce.

„Jedno zo základných zistení z obdobia marec až jún 2020 je, že neexistuje jedno optimálne riešenie pre všetky školy. Preto sme tento manuál spracovali v podobe zoznamu otázok, možných odpovedí a príkladov riešení, ktoré môže škola použiť pri príprave svojho vlastného plánu,“ objasnili tvorcovia dokumentu.

Smer podáva v súvislosti s Miškovičom trestné oznámenie na GP i podnet na ÚVO

Školám odporúča, aby si vopred pripravili pre rodičov a žiakov informácie o tom, v akej forme bude dištančné vzdelávanie, aká bude jeho frekvencia a spôsob komunikácie. Rodičov by mali informovať o tom, či a aký bude spôsob distribúcie písomností, napríklad týždňových zadaní pre žiakov v prípade offline dištančného vzdelávania.

Manuál je súčasťou súboru opatrení a odporúčaní, ktoré ministerstvo školstva zverejnilo od 18. augusta s cieľom podporiť školy pri zabezpečení vyučovania v školskom roku 2020/2021. Ustanovenia majú odporúčací charakter a školy ich môžu vykonať podľa svojich možností. Dokument je vypracovaný formou výstražného systému a manuálu odporúčaní na troch úrovniach, a to zelenej, oranžovej a červenej.

Zelená fáza predstavuje stav, kedy škola nemá žiadneho podozrivého ani pozitívneho žiaka či zamestnanca. Oranžová fáza zachytáva situáciu, kedy má škola žiaka alebo zamestnanca podozrivého na ochorenie. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade pozitívnych výsledkov dvoch a viac prípadov u žiakov alebo nepedagogického pracovníka alebo jedného pedagóga.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info