fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Štát si musí vybrať – Berlín zakázal demonštrácie proti pandemickým nariadeniam

Ľudia sa zhromaždili na demonštrácii s heslom „Koniec pandémie - deň slobody“ - proti obmedzeniam koronavírusu v Berlíne, Nemecko, v sobotu 1. augusta 2020. / SITA (AP Foto / Markus Schreiber)

Berlín sa rozhodol. V mene ochrany zdravia a životov zakázal hromadné protesty popieračov koronovej pandémie a odporcov plnenia vládnych nariadení v boji proti nej.

Mesto Berlín zakázalo už niekoľko demonštrácií proti vládnym nariadeniam, ktoré boli prijaté v rámci boja proti pandémii v Nemecku. Oficiálnym dôvodom je, že očakávaný počet účastníkov je „taký, že porušuje súčasné nariadenie o ochrane pred infekciami,“ uviedli zodpovedné orgány. Rozhodnutiu sa bližšie venuje taliansky portál lastampa.it. Pripomína, že nedávne demonštrácie ukázali, že ich účastníci úmyselne ignorovali povinné pravidlá, platné hygienické nariadenia a požiadavky na organizáciu verejných zhromaždení.

Najnovší protest sa mal uskutočniť v Berlíne nedávno pod názvom „Zhromaždenie za slobodu“. Organizátori nahlásili polícii 17 000 účastníkov. Početné prominentné osobnosti krajne pravicovej scény krajiny, vrátane členov alternatívnej strany Za Nemecko oznámili, že sa zúčastnia sobotných demonštrácií. Zákaz síce možno napadnúť na súde, no jeho rozhodnutie musí byť každému súdnemu človeku vopred známe.

Šéf WHO „dúfa“, že pandémia Covid-19 skončí do dvoch rokov

„Toto nie je rozhodnutie proti slobode zhromažďovania, ale rozhodnutie v mene ochrany života,“ informoval šéf bezpečnosti Berlína Andreas Geisel. „Stále sme uprostred pandémie a počet infekcií rastie. Preto sa musíme rozhodnúť medzi základným právom na slobodu zhromažďovania a právom na integritu života. Vybrali sme si život.““ Politik SPD oznámil rozhodujúci zásah polície v prípade nepokojov. „Nie som ochotný opätovne akceptovať, že Berlín je zneužívaný ako priestor pre popieračov koronapandémie, prívržencov nacistickej ríše a pravicových extrémistov,“ povedal. „Štát nemôže byť nerešpektovaný“.

Začiatkom augusta v nemeckom hlavnom meste demonštrovalo približne 20 000 ľudí proti preventívnym opatreniam proti koronapandémii. Hygienické pravidlá demonštranti zámerne ignorovali. Táto udalosť vyvolala diskusiu o vhodnosti prísnejšieho prístupu k takýmto formám protestov v čase pandémie.

„Pandémia ešte neskončila,“ varuje nemecký minister zdravotníctva

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info