HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bielorusi chcú limit pre funkčné obdobie prezidenta

Ľudia nesú transparent s fotografiami zbitých ľudí políciou (vľavo) a karikatúru s portrétom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka (uprostred) / TASR (AP)

Bieloruská opozičná koordinančná rada trvá na tom, aby sa krajina vrátila k svojej ústave z roku 1994, ktorá stanovovala horný limit pre funkčné obdobia prezidenta.

Počas nedeľňajších masových protestov v bieloruskej metropole Minsk člen opozičnej koordinančnej rady Bieloruska Pavel Latuško uviedol, že rada trvá na tom, aby sa krajina vrátila k svojej ústave z roku 1994, ktorá stanovovala horný limit pre funkčné obdobia prezidenta. „Trváme na celoštátnom referende o tejto otázke,“ vyhlásil Latuško, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

Aktivista ďalej pripomenul, že bývalí prezidentskí kandidáti už požiadali najvyšší súd, aby vyhlásil prezidentské voľby z 9. augusta za neplatné. Latuško tiež vyzval na vytvorenie iniciačných skupín s cieľom odvolať všetkých členov Snemovne reprezentantov – dolnej komory parlamentu – ako aj zákonodarcov miestnych zastupiteľstiev.

Lukašenko nazval bieloruské protesty „farebnou revolúciou“, pričom obviňuje zahraničné krajiny zo zasahovania

Podľa Latuška bude koordinačná rada požadovať odstúpenie vrcholových činiteľov ministerstva vnútra za to, že nezačali vyšetrovanie 700 prípadov použitia policajnej sily proti civilistom, ktorí sa obrátili so sťažnosťami na Vyšetrovací úrad. Ďalší členovia rady taktiež oslovili demonštrantov a vyzvali pracovníkov priemyselných podnikov, aby pokračovali v štrajkoch.

V nedeľu vyšli opäť do ulíc v Bielorusku desaťtisíce demonštrantov protestujúcich proti znovuzvoleniu prezidenta Alexandra Lukašenka. Protestujúci, ktorí sa zhromaždili na Námestí nezávislosti v hlavnom meste Minsk, mávali bieloruskými vlajkami a žiadali Lukašenkovu rezignáciu, pričom kričali „sloboda“ a „nezabudneme, neodpustíme“.

Leščeňa bol by prvým diplomatom, ktorý by získal azyl v SR

„Máme len dve požiadavky – spravodlivé voľby a koniec násilia,“ povedal pre tlačovú agentúru AFP jeden z protestujúcich. Podľa miestnych médií sa na nedeľňajších protestoch zúčastnilo viac než 100 000 ľudí, no niektoré médiá uvádzajú až dvojnásobok.

Ministerstvo obrany nesplnilo svoje hrozby, že ak by malo dôjsť k nepokojom, na protestoch nebude zasahovať polícia, ale armáda. Bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská výstrahy zo strany štátnych zložiek označila za „obvyklé zastrašovanie ľudí“. „Bielorusi sa však už neboja a sú pripravení brániť svoje práva. Prezidentovi už nikto neverí,“ povedala. Proti demonštrujúcim nakoniec armáda nezasahovala.

Lavrov tvrdí, že niektoré opozičné sily chcú premeniť Bielorusko na druhú Ukrajinu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info