HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Lukašenko nazval bieloruské protesty „farebnou revolúciou“, pričom obviňuje zahraničné krajiny zo zasahovania

Na snímke sprava bieloruský prezident Alexander Lukašenko v Moskve v Rusku v stredu 24. júna 2020. / TASR (viaAP)

Prezident Alexander Lukašenko prirovnal nedávne udalosti v Bielorusku k farebným revolúciám a prehlásil, že demonštranti sa snažia nasledovať zahraničnú šablónu na zvrhnutie vlády, informuje portál RT.

„Je nám to jasné. Ako sme očakávali, všetko ide podľa plánu farebných revolúcií a odráža sa na domácom politickom napätí,“ uviedol Lukašenko.

Bieloruský prezident, ktorý je v čele krajiny už 26 rokov, obvinil aj zahraničné krajiny zo zasahovania do vnútorných záležitostí a snahy o „zmenu režimu“.

„Farebná revolúcia“ je termín, ktorý sa používa na opis protivládnych hnutí na celom svete, najmä v bývalom východnom bloku. Udalosti v krajinách ako Arménsko, Gruzínsko, Ukrajina a Kirgizsko boli označené ako farebné revolúcie.

Aj keď je tento termín v médiách zvyčajne definovaný ako „nenásilná“ zmena vlády s masovou podporou verejnosti, tieto hnutia boli často spojené so západnými záujmami v konkrétnom regióne a ich oponenti ich zvyčajne označujú ako operácie na zmenu režimu.

Lukašenko armáde nariadil, aby používala „čo najprísnejšie opatrenia“

Lukašenko tvrdí, že v protestoch krajiny je zahrnutý zahraničný vplyv, a nie spontánne vnútorné rozhodnutie zvrhnúť vládu, a v minulosti označil Poľsko a Litvu ako hlavných vinníkov.

„Zvláštnosť súčasnej situácie spočíva v tom, že do nej zasahuje aj vonkajší faktor,“ uviedol Lukašenko.

Niekoľko európskych národov vrátane Francúzska a Nemecka požiadalo Lukašenka, aby začal rokovania s opozíciou, ktorú sprostredkovali. Ďalšou navrhovanou možnosťou bolo získať za sprostredkovateľa Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

„Trochu ako chrípka“: Britský vedec tvrdí, že koronavírus s nami zostane už „navždy“

Lukašenko predtým takéto ponuky odmietol a zároveň tvrdí, že na bieloruských hraniciach stále prebieha budovanie síl NATO, pričom sa voči tomu zaviazal protestovať. V sobotu armáde nariadil, aby používala „čo najprísnejšie opatrenia“ na ochranu územnej celistvosti krajiny, a poveril svojho ministra obrany, aby pri návšteve vojenského výcvikového strediska neďaleko Grodna nariadil ochranu západných hraníc krajiny.

„Vojenská podpora pre destabilizáciu Bieloruska je zrejmá. Vojaci NATO sa pohybujú smerom k hraniciam,“ vyhlásil Lukašenko.

Bielorusko v súčasnosti prežíva masové nepokoje po výsledkoch národných volieb 9. augusta, ktoré mnohí považujú za sfalšované. Keď sa hlasovanie skončilo, občania z celej krajiny vtrhli do ulíc a stretla sa s nimi polícia, ktorá používala slzný plyn, omračujúce granáty a gumové projektily so správami o viacerých úmrtiach. Úrady trvajú na tom, že tvrdá reakcia bola opodstatnená, zatiaľ čo Lukašenko v sobotu vyhlásil, že „60 percent“ všeobecne propagovaných prípadov policajnej brutality bolo „falošných“.

Maduro považuje za „dobrý nápad“ nakúpiť od Iránu rakety

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info