fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Polovica Rusov nechce vyskúšať prvú vakcínu proti Covid-19 na svete

Ruská vakcína na Covid-19 s označením Sputnik V © Tlačová služba Ministerstva zdravotníctva Ruska

Väčšina Rusov nechce byť očkovaná proti koronavírusu. Úplne nový prieskum ukázal, že iba 42 percent obyvateľstva sa chce zaočkovať domácou vakcínou „Sputnik V“, informuje portál RT.

Dňa 11. augusta ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že krajina zaregistrovala prvú vakcínu proti Covid-19 na svete. Vakcína, ktorá bola vyvinutá Výskumným ústavom epidemiológie a mikrobiológie v Moskve, bude dostupná pre širokú verejnosť od januára 2021, ale najprv sa má ponúknuť učiteľom a zdravotníckym pracovníkom.

Proces vytvorenia vakcíny bol kritizovaný niektorými západnými krajinami, ktoré tvrdia, že rýchlosť vývoja znamená, že sa ešte nepreukázala jej bezpečnosť.

Na otázku, či sú Rusi pripravení prijať Sputnik V, 42% respondentov odpovedalo áno, pričom 52% odpovedalo nie. Prieskum vykonala ruská štátna agentúra WCIOM.

Už len minimum ľudí infikovaných koronavírusom končí v nemocniciach

„Toto je zaujímavý výsledok pre pochopenie stavu našej súčasnej spoločnosti,“ uviedol Valery Fedorov, vedúci WCIOM. „Chceme záruku, že nebudeme infikovaní, ale väčšina však neplánuje očkovanie. Prečo? Boja sa a neveria produktu,“ dodal.

Podľa Kirilla Dmitrieva, vedúceho ruského fondu priamych investícií, táto vakcína získala veľký záujem zo zahraničia. 11. augusta, v deň, keď bola zaregistrovaná, Dmitriev odhalil, že celkom 20 krajín z Latinskej Ameriky, Blízkeho východu a Ázie požiadalo o miliardu dávok Sputnik V.

Nové štúdie zistili, že „zdravé“ deti môžu byť prenášačom koronavírusu a infikovať dospelých

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info