HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ponuka právnych služieb sama o sebe nemôže byť pochybením, hovorí šéf advokátov Borec

Abdikovaný predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec. FOTO TASR - Martin Baumann

Šéf komory advokátov sa zastal kolegov a kolegýň, ktorých podľa neho premiér „paušálne označil ako nečestných“.

Ponuka právnych služieb sama o sebe nemôže byť pochybením. Poskytovanie právnej služby je vždy vyžiadané klientom a je ústavným právom každej osoby, teda aj štátu, aby si v rámci právnej regulácie dohodol podmienky, za ktorých si ju objednáva. V otvorenom liste premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) to uviedol predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec. O liste informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

Šéf komory advokátov sa zároveň zastal kolegov a kolegýň, ktorých podľa neho premiér „paušálne označil ako nečestných“. Premiér tento týždeň „vyhlásil vojnu“ právnickým firmám v súvislosti s medializovanými zmluvami, ktoré štát uzavrel s advokátskymi kanceláriami poskytujúcimi právne služby. Borec v liste ponúkol predsedovi vlády spoluprácu pri zisťovaní a disciplinárnom postihovaní prípadných závažných pochybení pri právnych službách poskytnutých štátu.

Spoločnosti sa nemusia obávať prerušenia dočasnej ochrany

Predseda advokátskej komory pripomenul, že poskytovanie právnej služby je vždy vyžiadané klientom. „Advokát nie je tou osobou, ktorá oslovuje klienta a Slovenská republika ako klient má osobitné postavenie a možnosť stanoviť si podmienky poskytovaných služieb,“ poznamenal Borec.

SAK má podľa Borca záujem konštruktívne prispieť k vytváraniu predvídateľných podmienok poskytovania právnych služieb štátu. Navrhol preto v spolupráci so štátom vytvoriť zoznam advokátov poskytujúcich služby pre štát. Ten by obsahoval zoznam odborných zameraní potrebných pre právne služby štátu, informáciu o rámcovej časovej kapacite advokátov a informáciu o disciplinárnych opatreniach uložených komorou.

Borec považuje za vhodné stanoviť právnym predpisom regulovanú odmenu za právne služby poskytované Slovenskej republike, aby sa v budúcnosti predišlo špekuláciám a možným pokušeniam na strane objednávateľa právnych služieb.

Borec v liste požiadal premiéra Matoviča o podporu novely zákona o advokácii, ktorá by umožnila SAK primeraným spôsobom informovať verejnosť o prebiehajúcich sťažnostných konaniach a o uložených disciplinárnych opatreniach voči konkrétnym advokátom a advokátkam, a „preukázať tak aj verejne našu kompetentnosť pri disciplinárnom konaní“.

Premiér Matovič má dnes vláde navrhnúť prijatie uznesenia, ktoré zaviaže ministrov predložiť do dvoch týždňov všetky zmluvy podpísané na právne a poradenské služby. Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) následne zmluvy podrobí auditu.

Na čo zabúdame pri imunite?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info