HLAVNÝ DENNÍK
KRIMI SLOVENSKO

Termín procesu s Gustávom K. v kauze zmareného referenda zatiaľ vytýčený nie je

Ilustračné foto - TASR

V kauze zmareného referenda, kde figuruje ako obžalovaný exminister vnútra Gustáv K., Okresný súd (OS) Bratislava I nemohol vytýčiť termín pojednávania, keďže je konanie naďalej prerušené.

Prípad bol pridelený novej zákonnej sudkyni, keďže doterajší sudca OS Bratislava I Roland Kemény je dlhodobo práceneschopný. Jeho trestné veci sa prerozdeľovali medzi iných sudcov tohto nižšieho bratislavského sudcu.

„Za sudkyňu OS Bratislava I som bola vymenovaná v júni 2020. Dodatkom rozvrhu práce som bola pridelená na trestný úsek. Po prerozdelení spisov sa budem postupne oboznamovať s obsahom takmer stovky pridelených spisov, to znamená aj s obsahom a štádiom trestného konania, na ktoré sa pýtate,“ uviedla pre TASR prostredníctvom hovorcu Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavla Adamčiaka sudkyňa Marta Hirešová.

Korona manuál: COVID-19 nie je stredoveký mor, ale musíme sa s ním naučiť žiť

Naposledy sa vo februári tohto roku KS v Bratislave sa nestotožnil so sťažnosťou Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave proti uzneseniu OS Bratislava I z decembra 2018, ktorý prerušil konanie. Prerušené konanie bude podľa odvolacieho súdu síce predložené Súdnemu dvoru EÚ, ale KS výrok prvostupňového súdu v jednom bode upravil vlastným výrokom.

Súd prerušil trestné stíhanie a mal požiadať Súdny dvor EÚ o rozhodnutie o predbežných otázkach. Dôvodom zmeny výroku rozhodnutia bola nesprávna aplikácia ustanovení Trestného poriadku 1. januára 2006. OS Bratislava I pôvodne prerušil konanie voči exministrovi koncom novembra 2018 na návrh obhajoby.

Plénum Ústavného súdu SR koncom mája 2017 potvrdilo predchádzajúce aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc zrušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info