fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Sledovanie občanov cez mobily by bolo dobrým riešením, tvrdí Sulík

Na snímke prvý podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík / TASR

Podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) súhlasí s premiérom Igorom Matovičom v tom, že sledovanie občanov cez mobily je a najrozumnejšie a najpragmatickejšie riešenie situácie okolo koronavírusu.

Sulík takéto riešenie v relácii Na telo plus na portáli tvnoviny.sk obhajoval aj napriek tomu, že uznal, že obmedzuje osobnú slobodu.

„My sme v čase krízy. Vtedy sa nemôžeme snažiť sa tu umrieť na krásu,“ vyhlásil Sulík. „Ja považujem krok pani prezidentky za právny,“ vyhlásil naopak k vetu hlavy štátu poslanec Národnej rady SR a exminister hospodárstva Peter Žiga (vinikajúca strana Hlas). Podľa neho by totiž ľudia nemali byť „špicľovaní“.

Prezidentka je pritom presvedčená, že schválený zákon by neprešiel testom ústavnosti. Zuzana Čaputová  sa pri svojom rozhodnutí vetovať novelu zákona o elektronických komunikáciách opierala o májový verdikt Ústavného súdu SR, ktorý sa týkal podobnej právnej normy s potenciálom zasahovať do práva na súkromie.

Zmluvy s Tiposom ani právnikom Miškovičom nemali byť uzatvorené, vyhlásil Sulík

„Bude dobré, aby ten zákon bol špecifickejší, aby vyhovel všetkým kritériám, ktoré Ústavný súd SR stanovil. Aby sme sa vyhli tomu, že by opäť bola pozastavená účinnosť, tým pádom by bol znefunkčnený zákon alebo prípadne by došlo k úspešnému uplatňovaniu nárokov na náhradu škody od osôb, ktorým bolo neoprávnene zasiahnuté do práva na súkromie,“ povedala prezidentka.

Novela, ktorú parlament schválil v polovici júla, mala hygienikom umožniť získať od operátorov telefónne čísla navrátilcov z epidemiologicky rizikovejších krajín na Slovensko. Poslanci však zároveň odsúhlasili aj zavedenie nového priestupku nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení po návrate z krajiny, ktorá nie je označená ako epidemiologicky bezpečná a zvýšenie maximálnej výšky pokuty za nedodržanie karanténnych opatrení až na 5 000 eur, oproti doterajšej výške 1 650 eur.

Minister dopravy Andrej Doležal, ktorý návrh predkladal, pri jeho obhajobe opakoval, že Úrad verejného zdravotníctva SR nebude dostávať na základe tejto legislatívy žiadne osobné údaje.

Nové prípady ochorenia COVID-19 sú aj importom zo zahraničia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info