HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Libanon získa finančnú pomoc od USA iba pod podmienkou „systémovej reformy“

Explózia v prístave libanonskej metropoly Bejrút. Foto: AP Photo/Hussein Malla/SITA

USA a jej „medzinárodní partneri“ ponúknu finančnú pomoc Libanonu, ktorý sa snaží vysporiadať s hospodárskym spádom, ale iba ak sa zaviažu k „skutočnej zmene“, uviedol vysoko postavený predstaviteľ USA, informuje portál RT.

Americký minister zahraničných vecí USA David Hale stanovil podmienky na pomoc Libanonu, keď mal v sobotu prejav v Bejrúte. Vysoko postavený diplomat bol na trojdňovej ceste do libanonského hlavného mesta.

„Keď uvidíme, že sa libanonskí vodcovia zaviazali k skutočným zmenám, Amerika a jej medzinárodní partneri budú reagovať na systémové reformy s trvalou finančnou podporou,“ uviedol Hale. Vyzval tiež libanonských vodcov, aby rešpektovali „dlhotrvajúce a legitímne“ požiadavky ľudí a aby sa postavili proti korupcii.

Okrem výzvy na zásadné reformy diplomat tiež naznačil, že vláda USA je pripravená spolupracovať s Kongresom s cieľom zaviazať sa k finančnej podpore až do výšky 30 miliónov dolárov, aby sa urýchlene umožnil tok obilia cez prístav v Bejrúte. Výbuch ťažko poškodil hlavný obilný distribučný kanál v meste, takže veľká zásoba obilia bola použiteľná.

Irán vyzýva USA, aby kvôli súčasnej situácii zrušili sankcie voči Libanonu

Výbuch bol spôsobený po vznietení obrovskej zásoby dusičnanu amónneho. Katastrofický výbuch, ktorý zabil viac ako 200 ľudí a nechal tisíce zranených, vyvolal v Bejrúte veľké protesty potom, čo občania obvinili vládu z toho, že tam roky roky skladovala vysoko výbušnú chemikáliu, bez náležitých bezpečnostných opatrení a dohľadu.

Libanonský premiér Hassan Diab minulý týždeň oznámil rezignáciu svojej celej vlády a obvinil výbuch z endemickej a „systémovej“ korupcie. Prezident Michel Aoun ho požiadal, aby zostal v správcovskej funkcii, kým nebude možné vytvoriť novú vládu.

Začiatkom tohto týždňa Hale tiež odhalil, že FBI sa zapojí do vyšetrovania výbuchu, aby pomohla zistiť „čo viedlo k okolnostiam tejto explózie“. Libanonské orgány požiadali o pomoc americkú agentúru a od pracovníkov sa očakáva, že sa čoskoro pripoja k tímu medzinárodných a miestnych špecialistov.

Libanonská vláda odstúpila v súvislosti s výbuchom v Bejrúte

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info