HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Afrika je zamorená americkými vojenskými zložkami

vojaci afrika
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Americkí vojaci operujú v 22 afrických krajinách, čím sa kontinent stáva druhou najväčšou vojenskou základňou USA po Blízkom východe. Miestni obyvatelia a ani americká verejnosť si do veľkej miery neuvedomujú rozsah vojenskej prítomnosti USA v Afrike, píše spravodajský kanál RT. 

Minulý rok boli americké elitné špeciálne jednotky vrátane, de facto, bojových misií prítomné až v 22 afrických krajinách. Niektoré z najsmrteľnejších bojových jednotiek Pentagonu boli prítomné v Alžírsku, Botswane, Burkine Faso, Kamerunu, Kapverdách, Čade, Pobreží Slonoviny, Džibutsku, Egypte, Etiópii, Ghane, Keni, Líbyi, Madagaskare, Mali, Mauretánii, Nigéria, Nigéria, Senegal, Somálsko, Tanzánia a Tunisko.

Keď v roku 2017 zahynuli štyria členovia americkej vojenskej služby v zálohe v Nigéri, bolo to pre mnohých prekvapením. A to aj pre členov Výboru pre ozbrojené sily Senátu USA, ktorí si neuvedomovali, že americké jednotky boli aj v tejto africkej krajine.

Putin zvoláva mimoriadný summit Bezpečnostnej rady OSN o Iráne

Prítomnosťou takmer v polovici z 54 afrických národných štátov predstavuje pre americké zložky viac ako 14 percent celkového vojenského rozmiestnenia v zámorí. Je to najväčšia koncentrácia amerických vojakov na svete s výnimkou  nebezpečného Blízkeho východu.

Niektoré z amerických misií v Afrike sú zamerané na výcvik miestnych síl, zatiaľ čo iné zahŕňajú priamy boj. Tieto nasadenia, charakterizované ako „AAA“ alebo  americký  AFRICOM (velenie USA v Afrike), môžu byť pre amerických vojakov dosť riskantné. Napríklad v roku 2017 boli v Somálsku zabití členovia US Navy Seal, ktorí pomáhali miestnym silám pri nájazde na militantný tábor. A velenie potvrdilo vykonanie 70 takýchto misií vo východnej Afrike v roku 2018, štyridsaťšesť v roku 2019 a sedem iba začiatkom júna v roku 2020.

Izrael opäť bombarduje pásmo Gazy

Je však znepokojujúce, že niektoré vlády, s ktorými sa americká armáda rozhodla spolupracovať, môžu využívať výcvik, ktorý dostali od amerických vojakov, na páchanie ohavných zločinov. V Burkine Faso napríklad USA učia bezpečnostné sily v operáciách proti povstalcom. A v  júli dokonca organizácia Human Rights Watch informovala, že existujú silné dôkazy o tom, že vládne sily boli zapojené do masových vrážd v meste Džibo na severe krajiny.

Existujú aj obavy, že pokračujúcu vojenskú pomoc v Afrike Washington považuje za legitimizáciu ich zneužívania. K tomuto problému prispela nedostatočná transparentnosť v africkom nasadení zo strany USA aj hostiteľských krajín.

Nad Lukašenkom sa sťahujú mračná. Už aj diktátorova milenka sa mu otočila chrbtom

Americkí vojenskí predstavitelia sa zaoberajú vojenskou prítomnosťou v Afrike ako „ľahkou a relatívne lacnou “ na to, aby mohli citovať veliteľa AFRICOM gen. Stephena J. Townsenda a ukázať prstom na krajiny ako Čína a Rusko. Tie sa snažia obviniť  zo zasahovania do afrických záležitostí. A pritom v roku 2019 Pentagon udržiaval viac ako dve desiatky základní na celom kontinente. Čína má jedinú základňu v Džibutsku, ktorú otvorila v roku 2017 a Rusko ani nemá v Afrike stále vojenské opevnenie, hoci diskutuje o možnom prenájme letiska v severozápadnom Egypte.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info