fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Macron zvyšuje prítomnosť francúzskej flotily v Stredomorí proti Turecku

Emmanuel Macron / tasr

Francúzsky prezident Emanuel Macron oznámil, že na základe výzvy predsedu vlády Grécka nasadil ďalšie lode do Stredozemného mora a vyzval Turecko, aby zastavilo svoj jednostranný prieskum ropy v sporných vodách, informuje portál RT.

Francúzsko „dočasne posilní“ svoju vojenskú prítomnosť vo východnom Stredomorí „v najbližších dňoch,“ v spolupráci so svojimi partnermi v EÚ, vrátane Grécka, prehlásil Macron v stredu po telefonáte s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom.

Francúzsky prezident uviedol, že turecké úsilie sa musí zastaviť, aby sa umožnil „mierový dialóg medzi susedmi a spojencami NATO“, a zdôraznil, že Francúzsko a EÚ sú solidárne s každým členom, ktorého zvrchovanosť je spochybňovaná. Zatiaľ čo Grécko a Turecko sú členmi NATO, Grécko je členom EÚ a Turecko nie.

Nemecko varuje USA pred uvalením sankcií na subjekty, zúčastnené na stavbe plynovodu Nord Stream 2

Vyhlásenie Macrona prichádza potom, ako Atény zvýšili poplach v Bruseli kvôli seizmickému testovaniu tureckých plavidiel v blízkosti ostrova Kastellorizo. Ostrov patrí Grécku, ale nachádza sa neďaleko južného pobrežia tureckej provincie Antalya.

Začiatkom tohto leta sa Macron s tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom dostal do slovnej bitky za dodávky zbraní Ankary do Líbye. Turecko a líbyjská vláda národnej dohody (GNA) rokovali o dohode o hospodárskych zónach v Stredozemnom mori, ktorá by umožnila Ankare ťažiť ropu a plyn, ale Grécko a Egypt – podporované Francúzskom – to spochybňujú.

Rusko prijíma objednávky z celého sveta na miliardu dávok vakcíny proti Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info