HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Etnický masaker v Kongu si vyžiadal 19 obetí

mačeta krv masaker
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Devätnásť ľudí zahynulo a ďalší dvaja utrpeli zranenia pri masakre, ku ktorej došlo v nedeľu v provincii Ituri na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR). V pondelok o tom informovala agentúra AFP.

„Niektorých ľudí zabili mačetami, iných zastrelili,“ povedal tamojší vodca Innocent Madukadala, ktorý z útokov obvinil ozbrojenú skupinu Združenie pre rozvoj Konga (CODECO). Tá je známa zabíjaním na základe etnicity.

Podľa Organizácie Spojených národov najmenej 636 ľudí zahynulo v tejto oblasti za prvých šesť mesiacov roku 2020.

Irán vyzýva USA, aby kvôli súčasnej situácii zrušili sankcie voči Libanonu

Približne pol milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy pre ozbrojené konflikty za posledné tri roky. V júli o tom informovala mimovládna nezisková organizácia International Crisis Group (ICG).

Členovia CODECO pochádzajú najmä z etnickej skupiny Lendu venujúcej sa pestovaniu plodín. CODECO sa opakovane dostáva do ozbrojených stretov s príslušníkmi etnika Hema, ktoré sa venuje prevažne obchodovaniu a chovu dobytka.

Podľa AFP v rokoch 1999-2003 zahynuli pri bojoch medzi týmito dvoma etnikami desaťtisíce ľudí. Vystupňovanie ozbrojených konfliktov medzi týmito dvoma etnikami viedlo v roku 2003 k intervencii európskych armád, ktoré do KDR vyslali svojich príslušníkov v rámci operácie Artemis.

Libanonská vláda odstúpila v súvislosti s výbuchom v Bejrúte

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info