HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Taliansku schválili ambulantné podanie pilulky, ktorá vyvolá interrupciu

Ilustračné foto: pixabay.com

Podľa nových pravidiel interrupčnú pilulku možno užiť do deviateho týždňa tehotenstva.

V Taliansku schválili ambulantné podanie pilulky, ktorá vyvolá interrupciu. Ženy teda nemusia podstúpiť hospitalizáciu na umelé ukončenie tehotenstva. V sobotu o tom na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval minister zdravotníctva Roberto Speranza.

Vyhlásil, že sa tak rozhodli na základe vedeckých dôkazov. Uviedol, že je to „dôležitý krok vpred“ v súlade so zákonom o legalizácii interrupcií z roku 1978. Doteraz museli ženy v Taliansku v nemocnici užiť mifepristón, ktorý ukončí tehotenstvo tým, že sa embryo oddelí od steny maternice.

Poslanecký návrh OĽaNO k interrupciám je nesystematický a nevyvážený, tvrdí to Slovenské národné stredisko pre ľudské práva

Obhajcovia tohto kroku už dlho žiadali o ambulantné ukončenie tehotenstva. Tvrdili, že hospitalizácia bola často spojená s výhradou svedomia niektorých zdravotníkov.

Zástupkyňa ministra Sandra Zampa uviedla, že bol čas na zmenu, keďže desaťročia skúseností ukázali, že látku možno podať aj bez hospitalizácie. Podľa nových pravidiel ju možno užiť do deviateho týždňa tehotenstva.

Konzervatívna poslankyňa Giorgia Meloni vyhlásila, že ženy takto prichádzajú o nevyhnutnú psychologickú a lekársku starostlivosť.

Návrh ĽSNS o interrupciách je podľa Kotlebu krištáľovo poľský

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info