HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Britská politika je zameraná proti Rusku, ale malo by to byť naopak, tvrdí ruský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve

FOTO TASR

75 rokov po tom, čo sa spojili sily na rozdrvenie Hitlerových nacistov, Rusko a Británia sotva komunikujú na oficiálnej úrovni, uviedol ruský veľvyslanec v Londýne a dodal, že politické kontakty v podstate neexistujú, informuje portál RT.

Ruský veľvyslanec vo Veľkej Británii Andrei Kelin obviňuje „odstrašovaciu“ politiku voči Rusku, ktorú si zvolilo NATO a ktorú britská vláda pevne prijala. V rozhovore pre čínsku televíziu CGTN diplomat tiež vysvetlil, že britská tendencia využívať svoju krajinu ako politický futbal spôsobuje, že Moskva je zdržanlivá pri investovaní energie do úsilia o zlepšenie vzťahov.

„NATO zaujalo pozíciu lídra západného sveta – politiku odstrašovania a dialógom voči Rusku a Londýn by chcel byť lídrom v tomto úsilí,“ zdôraznil Kelin a poznamenal, že „súčasná politika je 95% odstrašovania a iba 5% dialógov.“

„Libanončania trpeli už príliš veľa“: USA povzbudzujú „mierovú“ zmenu režimu, pričom v Bejrúte zúria protesty

Veľvyslanec dodal, že sa obáva ďalšej vlny hanobenia Ruska s odkazom na západné médiá, ktoré obviňujú Rusko z „údajného politického vplyvu“. „Táto situácia samozrejme u nás nevytvára chuť rozvíjať dialógy,“ zdôraznil Kelin.

Kelin označil stav vzťahov medzi Veľkou Britániou a Ruskom za zložitý. „Politické kontakty sú takmer zmrazené, a to je veľmi zlé. Videl som určité vyjadrenie zámerov prehodnotiť túto politiku s cieľom obnoviť vzťahy v politickej oblasti, avšak pri neustálom obviňovaní sa situácia znova opakuje,“ vyhlásil.

„Vláda v Londýne by mala byť realistická. Mala by chápať výhody spolupráce s Ruskom a nie ísť proti Rusku,“ poznamenal na záver veľvyslanec.

Gruzínske kroky v roku 2008 znamenali vyhlásenie vojny proti Rusku, prehlásil bývalý prezident Medvedev

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info