HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Epidemiológovi vytkli, že išiel do Chorvátska. Podľa neho nie je dôležité miesto, ale spôsob

Ilustračný obrázok: Pixabay

Slovenský epidemiológ Rastislav Maďar upozornil cez Twitter na situáciu v Chorvátsku, v ktorom je sám na dovolenke. Za jeden z možných zdrojov šíriacej sa nákazy nového koronavírusu označil večierky na ostrove Pag.

„Zrče na chorvátskom ostrove Pag je vyhlásené miesto pre mega dance party veľkých más ľudí z rôznych krajín Európy. Áno, už tam boli v júli i Česi a áno, už z toho máme nakazených v rôznych častiach ČR,“ uviedol v pondelok na svojom twitterovom účte o pláži známej letnými celonočnými diskotékami a barmi. Na margo takejto zábavy ešte ironicky dodal, že flámovanie je zrejme „nevyhnutné i v dobe pandémie bez ohľadu na zdravý rozum“.

Maďar, ktorý má zázemie na Ostravskej univerzite, pôsobil v Českej republike ako šéf pracovnej skupiny pre uvoľňovanie karantény na ministerstve zdravotníctva a aj ako poradca ministra pre COVID-19. Na jeho „tweete“ preto nezostalo bez povšimnutia, že ho sám odosielal z dotknutej krajiny. „A nie je ti to blbé, písať nám toto z Chorvátska, Rasťo?“, pýtal sa jeden z komentujúcich.

Česi sa čiastočne vrátia k rúškam

V Čechách uznávaný odborník sa tým nenechal vyviesť z miery. V reakcii odpovedal, že to nie je žiadne tajomstvo a v médiách už viackrát hovoril, že bude týždeň v Chorvátsku. „Nejde o miesto, ale o spôsob. To zdôrazňujeme po celú dobu. Vlastným autom do súkromného apartmánu bez cudzích kontaktov je to dokonca oveľa bezpečnejšie, než na hromadnej akcii u nás, v ČR,“ doplnil.

Podľa portálu Seznam správy, ktorý citoval miestny denník Večernji list, sa návštevnosť v kluboch a plážových baroch v oblasti pohybuje len okolo niekoľko stoviek ľudí denne. V predchádzajúcich sezónach sa tu pritom vyskytovalo niekedy až 13-tisíc ľudí.

„Pri vstupe do klubu sa ľuďom meria teplota a zaznamenávajú sa údaje každého hosťa“, uviedol pre denník dídžej z pláže Zrče. Na ostrove podľa miestnych obyvateľov nebola v posledných mesiacoch infikovaná žiadna osoba. Potvrdzujú to i oficiálne chorvátske dáta o počte nakazených.

Slovák, ktorý radí českému ministrovi: Koronavírus nie je náš jediný problém

Maďar pre Seznam správy pripustil, že jeho status bol myslený predovšetkým ako varovanie. „Je to proste taký prototyp toho, čo dnes ako epidemiológovia nevidíme radi,“ vysvetlil ďalej v súvislosti s plážou Zrče. „Celý deň tam hrá hudba, pomerne blízko seba tam tancujú mladí ľudia, samozrejme sa tam konzumuje i nejaký alkohol, takže v rámci prevencie sa tam nedodržiavajú základné opatrenia,“ upresnil svoje výhrady.

Zároveň dodal, že v Českej republike zatiaľ evidujú 6 prípadov s označením pláž Zrče ako miesto možnej nákazy. Hoci nie je isté, či sa všetci infikovali v Chorvátsku, alebo ide už aj o nejaký miestny prenos. „Je to na viacerých miestach Českej republiky, takže sa spustilo epidemiologické pátranie a dúfame, že sa to nerozrastie, ako v prípade Techtle mechtle,“ opísal svoje obavy.

Čo sa týka Chorvátska, krivka denných prípadov, ktoré majú potvrdenú infekciu, začala v posledných dňoch opäť klesať. Česi krajinu vedú ako štát s nízkou mierou nákazy.

Správa epidemiológa na Twitteri a následná reakcia:

Koronavírus stojí medzinárodný cestovný ruch trikrát viac ako posledná finančná kríza

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info