fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ruská vesmírna agentúra Roskozmos pošle 2 turistov na ISS v roku 2021

Medzinárodná vesmírna stanica ISS / Zdroj: Pixabay.com

Ruská vesmírna agentúra Roskozmos bude spolupracovať s americkou spoločnosťou Space Adventures, aby na budúci rok poslala dvoch vesmírnych turistov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), informuje portál RT.

Mená týchto dvoch osôb budú zverejnené niekedy v prvých mesiacoch roku 2021.

Spustenie sa uskutoční v spolupráci so spoločnosťou Space Adventures so sídlom v USA a je naplánované na koniec budúceho roka. Roskozmos podpísal zmluvu s americkou spoločnosťou vo februári 2019, v ktorej súhlasil s vyslaním dvoch turistov do vesmíru do roku 2022.

Ruská agentúra už začala pracovať na kozmickej lodi Sojuz-MS a nosnej rakete Sojuz-2 pre plánovanú vesmírnu cestu. Turisti pokrývajú všetky náklady spojené s letom, prehlásil Roskozmos.

Vesmírna doprava vytvára potrebu nového právneho rámca, tvrdia experti

Dvaja šťastní (a pravdepodobne veľmi bohatí) cestujúci však nebudú prví turisti, ktorí mohli mať tú česť navštíviť ISS. Roskozmos a Space Adventures sa už v roku 2001 spojili s cieľom vyslať na ISS prvého kozmického turistu na svete Dennisa Tita. Cesta údajne stála Tita 20 miliónov dolárov.

Rusko v roku 2009 dočasne pozastavilo turistické lety do vesmíru po tom, čo posádky ISS vzrástli a civilisti už nemali viac miesta na sedenie. Britka Sarah Brightmanová mala naplánovanú cestu na rok 2015, ale pred jej začiatkom bol výlet zrušený.

Posádka Crew Dragon sa chystá na návrat na Zem

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info