HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Aroganciou amaterizmus neprekryješ

Matovič kráľ
Fikcia / Fotomontáž (via Shutterstock, SITA)

Premiér sa chce na boj proti korone „pýtať“ v prezidentskom paláci len preto, že mu prezidentka vrátila novelu zákona.

Vládna koalícia predvádza pri tvorbe zákonov zúfalý amaterizmus. Už v máji totiž Ústavný súd SR rozhodol o pozastavení účinnosti časti novely telekomunikačného zákona, ktorá v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu umožnila sprístupňovanie dát od telekomunikačných operátorov Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ale koalícia si nedala povedať a schválila ďalšiu amatérsky pripravenú novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá mala povoliť rovnakému úradu získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v „červených“ krajinách.

Kým prvú legislatívnu normu predbežne úspešne napadli poslanci Smeru, teraz musela zasahovať až prezidentka, ktorá zákon vrátila do parlamentu, lebo mohla podľa nej potenciálne zasiahnuť do práva na súkromie.

Ale to by nebol Matovič, aby chyby vlastných ministrov a poslancov otvorene priznal. Namiesto toho arogantne hlave štátu odkázal: „Som zvedavý, aké zbrane voči COVID-19 vytiahneme – asi sa opýtame v Prezidentskom paláci.“

Prezidentka Čaputová „prefackala“ premiéra Matoviča: „ekonomiku vníma optikou majiteľa regionálnej firmy z Trnavy“

Takže nevadí, že vláda doteraz nebola schopná schváliť pandemický plán, najnovšie môže za všetko prezidentka! Tá, ktorá už vopred upozorňovala aj na chyby v zákone o prokuratúre, ktorý tiež vrátila do parlamentu. Nie žeby bola Čaputová v tomto smere nejaký extra skúsený profík, ale popri Matovičovi nám už vyznieva priam ako štátnik.

Ani tu si veľmi Matovič nechce priznať chybu a rovno hovorí, že keby sa zvolala schôdza aj o týždeň, 76 poslancov potrebných na prelomenie veta by sa našlo. Naznačuje tým nie príliš veľkú ochotu upravovať zákon, ktorý je podľa Čaputovej evidentne protiústavný. O výhradách prezidentky sú pritom ochotní diskutovať aj Juraj Šeliga, ale aj Gábor Grendel, ktorý bol na kandidátke OĽaNO.

Pán premiér si proste len naďalej ide svoje. Kto má iný názor, je nepriateľ. Kto sa mu postaví do cesty, toho začne verejne napádať. Nevadí, že dôvodom „iného názoru“ boli nekvalitne pripravené zákony. Lebo on môže všetko. Aj porušovať zákony. A koaliční poslanci mu za to ešte zatlieskajú.

Čítajte s porozumením: Matoviča si nedáme!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info