HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Berlíne sa konala demonštrácia proti sprísňovaniu opatrení

Ľudia sa zhromaždili na demonštrácii s heslom „Koniec pandémie - deň slobody“ - proti obmedzeniam koronavírusu v Berlíne, SITA (AP Foto / Markus Schreiber)

Približne 15.000 ľudí vyšlo v sobotu do ulíc nemeckej metropoly Berlín, aby vyjadrili svoj nesúhlas s obmedzeniami, ktoré v súvislosti s rastúcim počtom prípadov nákazy novým koronavírusom zaviedla vláda. Informovala o tom agentúra DPA.

Protestujúci pískali, volali po „slobode“ a „odpore“, pričom skandujúc označili pandémiu koronavírusu za „najväčšiu konšpiračnú teóriu“.

Mnohí demonštranti držali v rukách cedule s názvami miest a obcí, z ktorých do Berlína prišli, ako aj zástavy jednotlivých nemeckých spolkových krajín. Len máloktorí z protestujúcich mali na tvárach rúška a dodržiavali pravidlá odstupu. Na tých, ktorí prišli demonštrovať v rúškach, navyše podaktorí protestujúci kričali, aby si ich sňali.

V Berlíne sa v sobotu konala aj protidemonštrácia. Mnohí jej účastníci prišli pod heslom „Staré mamy proti pravici“ a smerom k účastníkom hlavného protestu skandovali heslá ako „Nacisti von“.

„USA pracujú na dohode o nešírení jadrových zbraní s Ruskom,“ prehlásil Trump po diskusii s Putinom o zmluve New START

Obe protestujúce skupiny od seba oddelil policajný kordón. Podľa polície do popoludňajších hodín k nijakým zrážkam medzi demonštrantmi nedošlo.

Hlavná demonštrácia sa konala pod heslom „Koniec pandémie: Deň slobody“ a zvolala ju skupina Laterálne myslenie 711, ktorá opakovane zorganizovala protesty proti obmedzeniam súvisiacim s koronavírusom v Stuttgarte. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu podľa nej predstavujú porušenie základných ľudských práv. Na účasť na berlínskej demonštrácii však vyzývali aj niektoré neonacistické organizácie.

Demonštrácie proti koronavírusovým opatreniam odsúdili ako „nezodpovedné“ a „hlúpe“ zástupcovia viacerých nemeckých politických strán.

Pád dolára by položil celú americkú ekonomiku do konca roka, varuje skúsený maklér

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info