Vláda v Hongkongu vylúčila z volieb 12 protipekingských aktivistov
30 | 07 | 2020 I Imrich Kovačič / TASR

Tucet hongkonských aktivistov vylúčili zo septembrových volieb do legislatívnej rady, potvrdila vo štvrtok tamojšia vláda. Vyradení kandidáti označili tento krok za najnovší útok na kritikov Pekingu v tomto poloautonómnom čínskom meste.


"Hongkonská vláda odsúhlasila a podporuje rozhodnutie svojich členov neumožniť 12 nominantom účasť na tohtoročných voľbách do legislatívnej rady," uviedla vláda vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra AFP. Podobné rozhodnutie môže postihnúť aj ďalších kandidátov, varovala vláda.

Podľa nej je obhajoba sebaurčenia, žiadanie intervencie zahraničných vlád alebo "vyjadrovanie námietok" voči novému zákonu o národnej bezpečnosti konaním, ktoré "nemôže skutočne" presadzovať miniústavu Hongkongu. Vláda tvrdí, že nejde o "politickú cenzúru, obmedzovanie slobody slova či odopieranie práva uchádzať sa o kreslo v rade, ako vyhlasujú niektorí členovia danej komunity".

Toto rozhodnutie ešte viac prehlbuje politickú krízu v Hongkongu, analyzuje stanica BBC. Opoziční kandidáti dúfali, že vo voľbách získajú väčšinu po tom, ako Peking zaviedol v meste kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti. Vláda svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že títo kandidáti neboli spôsobilí uchádzať sa o daný úrad. Medzi vylúčenými kandidátmi figurujú aj mediálne známi aktivisti Joshua Wong a Lester Shum.

Rusko a Čína zrýchľujú proces dedolarizácie vzájomného obchodu
Po rokoch rozhovorov o opustení amerického dolára to Rusko a Čína teraz uskutočňujú. V prvom štvrťroku 2020 sa podiel dolára na obchode medzi krajinami po prvýkrát znížil pod 50 percent, informuje portál RT. Čítať ďalej
30 | 07 | 2020 | Marek Molnár


Zmienený nový zákon ostro skritizovali západné vlády, avšak Čína tvrdí, že v Hongkongu, kde sa vlani odohrali niekoľkomesačné prodemokratické a často násilné protesty, je nevyhnutné znovu zaviesť stabilitu. Ústredná čínska vláda v Pekingu schválila koncom júna zákon o národnej bezpečnosti pre územie Hongkongu po tom, ako hongkonskí predstavitelia neboli schopní podobný zákon schváliť lokálne.

Čína však prisľúbila Hongkongu, že bude mať vlastný vládny a právny systém na základe princípu "jedna krajina, dva systémy" až do roku 2047, teda 50 rokov po tom, ako Británia v roku 1997 odovzdala svoju bývalú kolóniu pod čínsku správu.

Medzi obyvateľmi Hongkongu vyvolal bezpečnostný zákon obavy, že im budú odopreté slobody a autonómia a úrady využijú zákon na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.

Čínski hackeri údajne zaútočili na Vatikán a hongkongských katolíkov
Hackeri podporovaní čínskou vládou údajne zaútočili na Vatikán a Katolícku diecézu Hongkongu. Informácia vyplýva zo správy, ktorú zverejnila americká monitorovacia skupina Recorded Future, informovala v stredu agentúra AP. Čítať ďalej
30 | 07 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR