HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Milióny Američanov by sa mohli čoskoro stať bezdomovcami

bezdomovci
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Minulý týždeň skončila platnosť federálneho zákon CARES, ktorý chráni nájomníkov pred vysťahovaním. Toto vyvoláva obavy, že vlna vysťahovaní sa čoskoro dostaví.

Milióny nájomníkov by mohli uprostred smrtiacej pandémie prísť o strechu nad hlavou keďže už uplynul čas federálneho rozhodnutia, ktorý ich chráni pred vysťahovaním, píše chron.com.

Platnosť zákona o pomoci, úľave a hospodárskej bezpečnosti (CARES), ktorá chránila asi 1 zo 4 nájomcov, uplynula minulý týždeň, čo vyvolalo obavy, že obrovské množstvo vysťahovaní sa čoskoro dostaví. Cieľom zákona bolo zakázať prenajímateľom vysťahovať nájomníkov z domov, ktoré sú kryté federálne podporovanými hypotékami.

Hrozba splatenia nájomného aj spätne sa deje na pozadí hospodárstva, ktoré je poznačené zatváraním podnikov. Množstvo prípadov koronavírusu sa v celej krajine zväčšuje, čo má za následok najvyššiu nezamestnanosť v krajine od veľkej hospodárskej krízy. Toto všetko sa deje v spojení s miestnymi zákazmi vysťahovania a končiacimi sa 600 dolárovými dávkami. (Zdá sa, že republikáni v pondelok uprednostnili predĺženie zákazu vysťahovania, ale nie je jasné, či sa tento krok stane aj návrhom zákona.)

Strata včiel spôsobuje nedostatok kľúčových potravinárskych plodín

„Hovoríme o miliónoch domácností, ktoré sú v tejto hlbokej, hlbokej diere, a preto sú vystavené zvýšenému riziku vysťahovania,“ hovorí Aaron Shroyer, politický spolupracovník v Urban Institute – nestranická výskumná skupina so sídlom vo Washingtone, DC. „Týchto ďalších 600 dolárov je záchranným lanom. Bez toho by nájomcovia, ktorí prišli o prácu mohli čeliť začiatoku hromadného vysťahovania.“

Už pred pandémiou sa mnohí nájomníci snažili prežiť z mesiaca na mesiac keďže ceny domov a prenájmov v posledných rokoch rapídne stúpali. Asi 1 milión nájomcov je považovaných za ťažko zaťažených nájomným. Na to aby sa takto definovali museli prinajmenšom polovicu svojho príjmu – alebo viac – platiť za bývanie. Nezostáva teda veľa peňazí na ďalšie dôležité vecí, ako napríklad jedlo, preprava alebo lieky, nehovoriac o mimoriadnych udalostiach.

(Nájomníci zvyčajne zarábajú menej ako majitelia domov. Podľa údajov Úradu amerického sčítania ľudu z roku 2018 zarobili v roku 2018 ľudia, ktorí si byty a domy prenajímali približne 40 500 dolárov, čo je takmer polovica zo 78 000 dolárov, ktoré zarobia ročne domácnosti vlastníkov nehnuteľností.)

Podľa Urban Institute malo v čase koronavírusovej krízy asi 8,9 milióna domácností prenajímateľov najmenej jednu osobu bez práce. V júni toto číslo kleslo na 6 miliónov domácností.

Šéf spoločnosti Peugeot nalieha na radikálne kroky smerujúce k zníženiu ceny elektromobilov

Podľa nedávnej správy z webovej stránky Apartment List ( stránka o prenájmoch ), súčasná situácia viedla k tomu, že približne 1 z 3 nájomcov v júli nebol schopný vykonať úplnú platbu nájomného. Asi 19% neuskutočnilo žiadnu platbu, zatiaľ čo 13% uskutočnilo iba čiastočnú platbu.

Bez dodatočnej pomoci, napríklad dodatočných 600 dolárov týždenne pri platbách v nezamestnanosti, by pre mnohých nájomcov mohlo byť ešte ťažšie nazbierať peniaze, aby zaplatili majiteľom nehnuteľností. Kongres stále pracuje na novom stimulačnom pláne, ale prezident Donald Trump podporil nahradenie podpory v hodnote 600 dolárov dávkami v nezamestnanosti, čo predstavuje 70% bývalej mzdy zamestnanca.

Podľa analýzy profesora ekonómie na Columbia University, Brendana O’Flahertyho, by národ mohol zažiť 40 až 45% nárast množstva bezdomovcov. To znamená, že by svoje domovy stratilo asi 250 000 ľudí. (Analýza bola založená na miere nezamestnanosti a podobnej reakcii federálnej vlády na Veľkú recesiu. Počas tejto krízy poskytuje vláda viac pomoci.)

Nie je pravdepodobné, že to bude až tak zlé – nie každý prenajímateľ sa bude ponáhľať na bytový súd. Mnohí uznajú, že počet potenciálnych nájomcov s dobrými zamestnaniami sa zmenšil. „Prenajímatelia nebudú vysťahovávať, ak si nebudú myslieť, že môžu nájsť iného nájomcu,“ hovorí O’Flaherty.

V júni federálna vláda predĺžila splátku hypotéky pre prenajímateľov o ďalšie tri mesiace – pokiaľ počas tohto obdobia nevyhodia nájomcov postihnutých krízou koronavírusu na ulicu. Podľa Urban Institute sa to však týka iba asi 1 z 10 nájomcov. Do programu majú prístup iba majitelia nehnuteľností s federálnymi hypotékami, ktoré sú viazané na viacgeneračné nehnuteľnosti s piatimi alebo viacerými jednotkami. Prominentní demokrati nedávno predstavili právne predpisy, ktoré by predĺžili zákaz vysťahovania.

MIMORIADNE: V Čechách nasadili na boj s koronavírusom už aj armádu

Bývalá senátorka Elizabeth Warrenová by do moratória na vysťahovanie pridala ďalších osem mesiacov, ale to by sa týkalo iba tých, ktorí sú spojení s nehnuteľnosťami financovanými federálnymi hypotékami. „Odborníci predpovedajú lavínu vysťahovaní, ak nezavedieme novú ochranu. Už sme svedkami nárastu vysťahovania v mestách, kde zákazy miestneho vysťahovania zanikli,“ uviedla Warrenová minulý týždeň na tlačovej konferencii. „Ak sa nezavedie ochrana, ktorá by udržiavala ľudí v ich domovoch, je pravdepodobné , že súčasná situácia poškodí najzraniteľnejších Američanov a poškodiť farebné spoločenstvá.“

Tieto právne predpisy sa ešte musia schváliť. V mestách a štátoch po celej krajine však existuje rad ochranných opatrení. V štáte Illinois sú vysťahovania pozastavené do 22. augusta, zatiaľ čo väčšina vysťahovaní v San Franciscu je zakázaná do 31. januára 2021.

V typickom roku sa podá asi 3,7 milióna návrhov na vysťahovanie – zhruba jedno za sedem minút, Matthew Desmond, autor knihy „Vysťahovaný: Chudoba a zisk v americkom meste“, povedal pre National Public Radio. Každý rok približne 1 z 20 nájomcov čelí vysťahovaniu. Tento pomer je pre nájomcov čiernej pleti takmer dvojnásobný, približne 1 z 11 nájomcov.

Pridajte k súčasnej situácií ešte pandémiu, recesiu a to, čo by mohlo byť označené ako niekoľkokolové podnikové bankroty a „bude ohrozených veľmi veľa nájomcov,“ hovorí Samantha Batková, výskumnníčka v Urban Institute.

Prezident Trump nalieha na Američanov, aby nosili rúška

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info