HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Najvyšší súd zamietol odvolanie Jozefa M., platí pre neho deväťročný trest

Jozef M. Archívne foto: TASR - Michal Svítok

Jozef M. je stále v Českej republike, rozsudok si nevypočul.

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zamietol v stredu odvolanie obžalovaného Jozefa M. v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest. Platí teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Rozsudok NS SR je právoplatný.

Stredajšie pojednávanie sa konalo bez jeho prítomnosti, keďže sa stále nachádza v Českej republike. Najvyšší súd rozhodoval o odvolaní obžalovaného voči rozsudku ŠTS v Pezinku, ktorý podnikateľa v októbri 2015 odsúdil na deväť rokov odňatia slobody.

NS SR vylúčil Jozefa M. v marci 2018 pre zlý zdravotný stav na samostatné konanie. V ten istý deň senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných v kauze podvodu na BMG Invest a Horizont Slovakia na právoplatné tresty odňatia slobody. Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika P. na sedem rokov. Brtva je už podmienečne prepustený na slobodu.

Blanárovu „lacnú“ chatu stavala firma, ktorá od žilinskej župy dostala milióny

Súd trestné stíhanie Jozefa M. prerušil v marci 2019 pre ťažkú chorobu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta podal viacero návrhov na pokračovanie prerušeného trestného stíhania. Posledný doručil na NS SR v polovici mája, následne sa vytýčil termín zasadnutia. V prípade sa malo konať naposledy 1. júla. Zasadnutie však odročili, keďže obžalovaný sa nedostavil a nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

S Jozefom M., ktorého zadržala 17. júna polícia v nemocnici v českom Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, sa uskutočňuje v ČR predbežné vyšetrovanie zo strany Krajského štátneho zastupiteľstva v Ostrave. Krajský súd v Ostrave 20. júna nezobral Jozefa M. do predbežnej väzby.

Blanárovu „lacnú“ chatu stavala firma, ktorá od žilinskej župy dostala milióny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info