fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Európska komisia podpísala zmluvu za 63 miliónov na dodávku lieku proti COVIDu-19

Ilustračné foto: shutterstock

Európa kupuje remdesivir. Zatiaľ pre 30-tisíc pacientov.

Európska komisia (EK) podpísala zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou Gilead, vďaka ktorej chce zabezpečiť liečebné dávky Veklury (obchodný názov pre remdesivir). Vyplýva to z oficiálneho stanoviska EK.

Ide o prvý liek povolený na úrovni EÚ na liečbu ochorenia COVID-19. „S cieľom pokryť bezprostredné potreby budú s koordináciou a podporou Komisie od začiatku augusta šarže lieku Veklury sprístupňované členským štátom a Spojenému kráľovstvu,“ uvádza EK.

Zmluva vo výške 63 miliónov EUR bude financovaná nástrojom núdzovej podpory Komisie. Tým sa zabezpečí liečba približne 30-tisíc pacientov, ktorí vykazujú závažné symptómy ochorenia COVID-19.

„Pomôže to pokryť súčasné potreby v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, pričom sa zabezpečí spravodlivé rozdelenie na úrovni EÚ na základe alokačného kľúča,“ uvádza EK a dodáva, že sa pritom zohľadní odporúčanie Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb. Komisia v súčasnosti pripravuje aj spoločné obstarávanie na ďalšie dodávky lieku, ktoré by mali od októbra pokryť dodatočné potreby a zásoby.

Koronavírus sa šíri v „jednej veľkej vlne“ a nezmizne so zmenou ročných období, varuje WHO

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info