HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vo veku 98 rokov zomrel bývalý predstaviteľ Slovenskej ligy v Amerike

Ján A. Holý / www.uszz.sk

Vo veku 98 rokov zomrel v Spojených štátoch významný predstaviteľ amerických Slovákov a bývalý generálny tajomník Slovenskej ligy v Amerike Ján A. Holý. V utorok o tom informovalo na svojej facebookovej stránke Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ).

Holý zomrel 24. júla skoro ráno v kruhu svojej rodiny doma v štáte New Jersey. Pohreb sa bude konať 1. augusta v Kostole sv. Jána Nepomuckého v New Yorku.

Generálnym tajomníkom Slovenskej ligy bol v rokoch 1975-2002. Stál taktiež pri zakladaní Svetového združenia Slovákov v zahraničí v roku 2002, ktorého bol desať rokov (2006-16) podpredsedom. Okrem iného sa angažoval v predsedníctve americkej pobočky Slovenskej národnej rady v zahraničí a viedol miestny organizačný výbor v New Yorku pri zakladaní Svetového kongresu Slovákov.

Policajti zatkli majiteľov telocvične v New Jersey, ktorí sa vzpierali rozkazu guvernéra, že ju majú zatvoriť (VIDEO)

Rodák z Novej Bane bol tiež dlhoročným redaktorom – svoju novinársku kariéru odštartoval vo vysokoškolskom časopise Borba. V rokoch 1945-47 pracoval v Spravodajskej agentúre Slovenska. V roku 1947 bol zadržiavaný v nemeckom utečeneckom tábore v Ludwigsburgu, kde šéfoval časopisu Slobodné Slovensko. Po prepustení v januári 1948 emigroval do USA.

V Spojených štátoch sa podieľal na vzniku a chode viacerých novín – pracoval v periodiku Katolícky Sokol (1950-54), v redakcii Dobrého pastiera (1952-1954) a založil politickú revue Rozhľady (1956-1959). Od roku 1989 bol šéfredaktorom a vydavateľom mesačníka Slovák v Amerike. Na konte má aj spoluprácu na dvoch knihách – na publikácii o amerických Slovákoch The Slovaks in America (1977) a na knihe Slovenská Amerika (Slovak America), ktorá vyšla na Slovensku v roku 1999.

Slovenská republika ocenila jeho dlhoročnú publicistickú prácu a reprezentovanie Slovákov v zahraničí udelením niekoľkých vysokých vyznamenaní. Získal aj Cenu M. R. Štefánika Svetového združenia Slovákov v zahraničí.

O parazitujúcej Amerike (Valentin Katasonov)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info