fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Smer-SD vyzýva Kyselicu, aby sa vzdal funkcie, hovorí o nebezpečnom precedense

Znovuzvolený predseda strany Robert Fico počas tlačovej konferencie po skončení pracovného snemu strany SMER - SD. Foto: SITA/Jana Birošová

Opozičný Smer-SD vyzýva štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR Lukáša Kyselicu (OĽaNO), aby sa vzdal funkcie i poslaneckého mandátu v Národnej rade (NR) SR.

Tvrdí, že porušil zákon, keď sa ako príslušník Vojenského spravodajstva (VS) zúčastnil politického súboja za hnutie OĽaNO. TASR o tom informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. Hovorí o nebezpečnom precedense a začiatku rozkladu bezpečnostných zložiek.

„Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov jasne hovorí: Profesionálny vojak sa nesmie aktívne zúčastňovať na zhromaždeniach organizovaných politickými stranami alebo politickými hnutiami. Pán Kyselica slúžil v tajnej službe Ministerstva obrany (MO) SR od októbra 2019 do 19. marca 2020. Teda počas celej volebnej kampane bol členom tajnej služby MO,“ podotkol.

Podľa Smeru-SD sa ukazuje, že kauza môže mať aj hlbší význam. „Je to pravdepodobne začiatok mocenského boja v OĽaNO a rozkladu bezpečnostných zložiek,“ zdôraznil s tým, že praktiky terajšieho premiéra a predsedu OĽaNO Igora Matoviča, kedy si ľudí nahráva, stranu neprekvapujú. Tvrdí, že je jasné, že Kyselica slúžil verne predsedovi hnutia OĽaNO Matovičovi, keďže dostal tretie miesto na kandidátke v čase, kedy bol agentom.

Kyselica by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť, tvrdí Šeliga

„Čo môže byť väčším dôkazom politickej práce Igora Matoviča v deštruovaní demokracie, ako zneužitie agenta v politickom boji? Je to nebezpečný precedens, ktorý nemôže demokratická spoločnosť pripustiť,“ tvrdí. Prirovnáva to ku škandálom v zahraničí a hovorí o „Kyselica-gate“.

Štátny tajomník MV SR a bývalý šéf tímu Gorila Kyselica podľa informácií Denníka N kandidoval do parlamentu ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva. Nemali o tom vedieť ani členovia hnutia OĽaNO, za ktoré sa uchádzal o mandát.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v pondelok (27. 7.) uviedol, že na základe informácií, ktorými disponuje, nemá dôvod nedôverovať Kyselicovi. Štátnemu tajomníkovi vyjadril dôveru aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info