HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ruská nadzvuková raketa Zircon „dokazuje svoje jedinečné vlastnosti“

Ilustračný obrázok rakety Zircon / Twitter @LegalKant)

Testy rakety Zircon, jednej z niekoľkých nadzvukových zbraní ruskej armády, sa úspešne blížia ku koncu, uviedlo ministerstvo obrany, informuje portál RT.

Nedávne testy, ktoré sa uskutočnili na palube fregaty Gorshkov, „potvrdili jedinečné taktické a technické vlastnosti tejto rakety, ako aj jej schopnosť letieť nadzvukovou rýchlosťou“, uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo obrany.

Zircon bude schopný dosiahnuť rýchlosti až Mach 9, čo je deväťkrát viac ako rýchlosť zvuku. Bude mať prevádzkový dosah 1 000 km, pričom bude schopný zasiahnuť vodné aj pozemné ciele. Ministerstvo obrany uviedlo, že Zircon bude umiestnený na jadrové ponorky a povrchové lode, ale plánuje sa aj vývoj pozemnej verzie zbrane.

Testy Zirconu sa začali koncom minulého roka, pričom námestník ministra obrany Aleksey Krivoruchko vyhlásil, že raketa sa má zaradiť do arzenálu niekedy v roku 2021 alebo 2022.

Putin sľúbil ruskej armáde hypersonickú zbraň aj 40 nových plavidiel

Rusko sa stalo prvým národom, ktorý má nadzvukovú zbraň vo svojom arzenáli, keď v decembri 2019 uviedli kĺzavú raketu Avangard.

Okrem Avangardu a Zirconu ruský ambiciózny nadzvukový program zahŕňa aj raketu Kinzhal. V súčasnosti prechádza testami, ale verejnosti už bola ukázaná počas Dňa víťazstva na Červenom námestí.

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že celý svet vrátane superveľmocí ako sú Čína a USA vzhliadajú k Rusku, pokiaľ ide o nadzvukovú vojenskú technológiu. „Keď však konečne získajú tieto druhy zbraní, budeme mať prostriedky na boj proti nim,“ uviedol prezident.

Ako chcú USA pomocou Grónska a tunela pod Beringovým prielivom odtrhnúť Čukotku od Ruska (Dmitrij Minin)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info