HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA a Rusko budú rokovať o vesmírnej bezpečnosti, prvý raz od roku 2013

Americký astronaut Nick Hague (vpravo) a ruský kozmonaut Alexej Ovčinin pred štartom rakety Sojuz MS-10 z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane 11. októbra 2018. / TASR (AP)

Spojené štáty a Rusko uskutočnia na budúci týždeň svoje prvé oficiálne bilaterálne rozhovory týkajúce sa vesmírnej bezpečnosti od roku 2013. Iniciatíva prichádza po tom, ako USA obvinili Rusko z nedávneho testovania protidružicovej vesmírnej zbrane.

Námestník amerického ministra zahraničných vecí pre medzinárodnú bezpečnosť a jadrové odzbrojenie Christopher Ford, ktorého v piatok citovala tlačová agentúra Reuters, novinárom povedal, že jednou z možných tém avizovaných rokovaní môže byť ujasnenie, že „vesmír nie je bezprávnym a nespravovaným priestorom“.

Rozhovory sa uskutočnia v pondelok v rakúskej metropole Viedeň, potvrdil hovorca amerického rezortu diplomacie. Ford zdôraznil, že Rusko a Čína premenili vesmír na „bojovú zónu“, pričom americké úrady majú dôkazy, že Rusko 15. júla testovalo vesmírnu protidružicovú zbraň.

USA obvinili Rusko z testu protisatelitnej zbrane

„To, čo robia, vysiela svetu signál, že sú schopní zničiť družice na obežnej dráhe Zeme inými družicami. Ide z ich strany o veľmi znepokojujúci, provokačný, nebezpečný a neuvážený krok,“ dodal Ford.

Námestník neuviedol, kto povedie americký tím na rozhovoroch, ani to, či americkí a ruskí činitelia budú riešiť otázku možnej náhrady Novej dohody START z roku 2010, ktorá pre USA a Rusko obmedzuje počet strategických jadrových zbraní na 1550 pre každého.

Rusko odmietlo obvinenia z testovania zbrane vo vesmíre ako „propagandu“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info