HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Rusko a Čína pravdepodobne vybudujú spoločnú mesačnú základňu

mesačná základňa mesiac base moon
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Moskva a Peking sú pripravení spojiť sily pre vesmírnu odyseu 21. storočia, uviedol vysoko postavený ruský úradník vesmírneho sektora, ktorý tvrdí, že Rusko a Čína sa dohodli, že budú spolupracovať na výstavbe výskumného zariadenia na Mesiaci, informuje portál RT.

Začiatkom tohto mesiaca šéf ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos Dmitrij Rogozin oznámil, že nemá záujem o spoluprácu so Spojenými štátmi americkými na lunárnom prieskume.

Rogozin uviedol, že uprednostňuje Čínu, ktorú nazval „dôstojným partnerom“, zatiaľ čo americký program odmietol a označil ho za „viac politický projekt“.

NASA a Roscosmos sú už dlho partnermi v Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), ale zdá sa, že tento vzťah neprežije prípadné postupné oslabenie tejto spolupráce.

11-miliardová medzera v našom chápaní histórie vesmíru bola konečne „naplnená“

„Nedávno sme sa spolu s riaditeľom Čínskej národnej vesmírnej správy Zhang Kejianom dohodli, že pravdepodobne budeme skúmať Mesiac a spoločne vybudujeme výskumnú základňu na Mesiaci,“ prehlásil Rogozin.

Šéf Roscosmosu zdôraznil, že má veľký rešpekt voči svojim čínskym kolegom, pričom poznamenal, že aj napriek tomu, že Čína tento rok zaznamenala niekoľko nehôd súvisiacich s vesmírnym priestorom, aj „naďalej pracuje a je odhodlaná pokračovať v testovaní.“

TASS už v minulosti informoval, že Rogozin predtým odhalil, že s čínskymi partnermi diskutoval o vesmírnej spolupráci, a to o výstavbe výskumnej základne na Mesiaci.

Nová teória o pôvode vody na Zemi poukazuje na organickú hmotu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info