HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Lego zrušilo hračkársku súpravu V-22 Osprey po obvineniach z propagácie vojenských zariadení

Bell Boeing V-22 Osprey / Wikipedia

Lego bolo prinútené prudko zrušiť plánované spustenie nového lietadla uprostred internetového odporu, keď nemecká mimovládna organizácia zdôraznila, že americké lietadlo používala armáda USA v Iraku a Afganistane, informuje portál RT.

Nová motorizovaná súprava V-22 Osprey mala plánované spustenie 10. augusta. Avšak aktivistická skupina German Peace Society začala online petíciu, v ktorej vyzvala spoločnosť so sídlom v Dánsku na vyradenie tejto hračkárskej sady.

Skupina poukázala na to, že lietadlo sa používalo na vojenské účely a bolo nasadené na bojové misie na miestach ako Irak, Sýria a Afganistan. Aktivisti tiež tvrdili, že na základe licenčných dohôd spoločnosti Lego s spoločnosťami Boeing a Bell „kto kúpi túto sadu, tak financuje zbrojárske spoločnosti“.

„Spoločnosti vyrábajúce zbrane, ktoré v mnohých krajinách sveta spôsobujú ľudské utrpenie a smrť, by nemali spolupracovať s LEGO,“ uviedla skupina.

Grécko „pripravuje svoje námorníctvo“ v reakcii na turecký prieskum v Egejskom mori

Aktivisti tiež tvrdili, že model Osprey porušuje vlastné štandardy spoločnosti a vyhýba sa „realistickým zbraniam a vojenskému materiálu, ktoré deti môžu rozpoznať z miest po celom svete“.

Po prijatí sťažnosti sa Lego rozhodol zrušiť vydanie sady. Spoločnosť uviedla, že súprava bola navrhnutá tak, aby zobrazovala „ako môže vyzerať záchranná verzia lietadla“, ale uznala, že v súčasnosti ju používa iba armáda.

„Máme dlhodobú politiku, aby sme nevytvárali súpravy, ktoré obsahujú skutočné vojenské vozidlá, a preto sme sa rozhodli nepokračovať v uvedení tohto produktu na trh,“ napísala vo vyhlásení spoločnosť Lego.

Turecko a Rusko budú pokračovať v úsilí o dosiahnutie trvalého prímeria v Líbyi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info