HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pompeo označil politiku Číny za agresívnu

Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas prejavu v Prezidentskej knižnici Richarda Nixona v meste Yorba Linda v štáte Kalifornia vo štvrtok 23. júla 2020. / TASR (AP)

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval vo štvrtok „slobodné národy“ aby zvíťazili nad novou tyraniou Číny. Informovala o tom agentúra AFP.

„Čína je v súčasnosti čoraz autoritárskejšia doma a agresívnejšia vo svojej nevraživosti voči slobode všade inde,“ povedal Pompeo v Prezidentskej knižnici Richarda Nixona v meste Yorba Linda v štáte Kalifornia.

„Ak slobodný svet nezmení komunistickú Čínu, komunistická Čína zmení nás,“ varoval Pompeo s tým, že pri uskutočňovaní reforiem a zapájaní sa do globálnej ekonomiky Peking štyri desaťročia sebecky využíval štedrosť Spojených štátov a Západu.

Čína nariadila zatvorenie amerického konzulátu

Pompeo tiež podrobil ostrej kritike predchádzajúce americké administratívy za ich priveľmi zhovievavý postoj k Číne, ako aj americké spoločnosti, ktoré podľa neho až príliš ochotne vychádzali Pekingu v ústrety vo všetkých jeho požiadavkách.

„Nesmieme sa vrátiť k praktikám minulosti len preto, že sú pohodlné alebo výhodné. Nemôžeme už ďalej prehliadať zásadné politické a ideologické rozdiely medzi našimi krajinami rovnako, ako ich nikdy neprehliadala čínska komunistická strana,“ dodal šéf americkej diplomacie v prejave, ktorý podľa AFP svojím tónom pripomínal časy studenej vojny.

Pompeo tiež pripomenul, že Spojené štáty tento týždeň nariadili Číne zatvorenie jej konzulátu v meste Houston v americkom štáte Texas, pretože sa stal hniezdom špiónov a východiskovým bodom pre operácie, ktorých cieľom bolo nezákonné získavanie obchodných tajomstiev amerických spoločností.

„Vždy je možné“ zatvoriť ďalšie čínske konzuláty, uviedol Trump potom, čo Peking sľúbil odvetu za zatvorenie zariadenia v Houstone

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info