HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pandemická komisia vlády SR neschválila nový pandemický plán (aktualizácia)

Na snímke vedľa Mareka Krajčího (OĽaNO), štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Pandemická komisia vlády SR v piatok neschválila nový pandemický plán. Dôvodom by mali byť početné pripomienky, ktoré treba do materiálu zapracovať. Komisia má opäť zasadať 11. augusta. TASR to potvrdilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Nový pandemický plán pripravilo MZ SR. Ako priblížilo vo štvrtkovom (23. 7.) stanovisku, jeho cieľom je zabezpečenie pripravenosti Slovenska na pandémiu akútnych respiračných ochorení, eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, stanovenie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zaisťujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia.

Nový plán koordinuje aj postupy v prípade druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

Aktualizované 24.7. o 16.48.hod.: 

Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, v súlade s úlohami pandemickej komisie sa vytvoria pracovné skupiny. Jedna sa bude venovať zabezpečeniu ambulantnej starostlivosti, realizovaná by mala byť okresnými úradmi v sídle kraja v spolupráci s vyššími územnými celkami. Ďalšia skupina pripravuje realizáciu imunizácie na Slovensku. Ďalšia vytvorí tímy rýchlej intervencie, ktoré by mohli naraz zasahovať na troch miestach, budú umiestnené na západe, strede a východe Slovenska.

Pracovné skupiny pridajú do pandemického plánu tri prílohy, budú to tzv. semafory pre zariadenia sociálnych služieb, primárnej zdravotnej starostlivosti a ústavné zdravotnícke zariadenia. Podľa nástupu semaforu budú vedieť, akým spôsobom sa budú jednotlivé zariadenia reprofilizovať. Riadiť sa budú vývojom epidemiologickej situácie.

Ministerstvo zdravotníctva chce objednať tri milióny vakcín proti koronavírusu

Ako za samosprávu SK8 uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, spolu s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom, krízovým riadením ministerstva zdravotníctva a epidemiológmi sa dohodli tak, aby pandemický plán dokázal reagovať na aktuálnu situáciu. Pre samosprávne kraje je podľa neho dôležitá aj vykonateľnosť jednotlivých opatrení.

Generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra Marián Dritomský doplnil, že súčasťou pandemického plánu je aj príloha, ktorá hovorí o konkrétnych úlohách jednotlivých rezortov. Bude to podľa neho akoby metodická príručka pre ďalšie zvládanie mimoriadnej situácie.

Dôvod na vyhlásenie nového tendra na záchranky nie je, tvrdí ÚDZS

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info