HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína pohrozila Británii odplatou za kroky v prospech Hongkončanov

čína londýn UK
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Čína kritizovala vo štvrtok nové opatrenie britskej vlády, ktoré uľahčí občanom Hongkongu získanie občianstva Spojeného kráľovstva. Peking to označil za „porušenie medzinárodného práva a zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny“, informovala agentúra Reuters.

Britská vláda svojím konaním „vážne porušila záväzky Británie, keďže zasahuje do vnútorných záležitostí Číny a porušuje medzinárodné právo i základné normy medzinárodných vzťahov,“ uvádza sa vo vyhlásení čínskeho veľvyslanectva v Londýne. Ambasáda hrozí, že ak nedôjde k náprave, reakcia Číny bude nekompromisná.

Britská vláda v stredu vyhlásila, že od januára 2021 zavedie nový druh víz, ktorý obyvateľom Hongkongu umožní získať britské občianstvo. Obyvatelia Hongkongu so statusom „zahraničných britských občanov“, budú môcť v Spojenom kráľovstve žiť, pracovať alebo študovať. Po piatich rokoch pobytu budú môcť požiadať o trvalý pobyt a o ďalších 12 mesiacov budú mať nárok na získanie britského občianstva.

Kto zasahuje do OSN? (Elena Pustovojtová)

Zmenu v imigračných pravidlách, ktorá by mohla umožniť takmer trom miliónom Hongkončanov usadiť sa v Británii, ohlásila britská vláda po tom, ako Čína prijala sporný zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu. Ten zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči ústrednej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa kritikov zákon o národnej bezpečnosti v praxi obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala túto bývalú britskú kolóniu pod svoju správu.

Trump podpísal zákon o sankciách voči Číne a odňal obchodné výsady Hongkongu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info