HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA SLOVENSKO

Cestovné odporúčania ministerstva: Kedy musíte ísť do domácej izolácie?

Ilustračné foto: pixabay.com

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v nadväznosti na zmenu opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pre občanov vytvorilo cestovné odporúčanie pre všetky krajiny. 

Od pondelka (20. 7.) od 7.00 h podľa tlačového odboru MZVaEZ SR platí uvoľnený hraničný režim pre osoby pri návrate z Austrálie, Belgicka, Cypru, Česka, Číny (tiež osobitné administratívne oblasti Hongkong a Macao), Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Írska, Islandu, Japonska, Južnej Kórei, Lichtenštajnska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Monaka, Nemecka, Nórska, Nového Zélandu, Poľska, Rakúska, Slovinska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Španielska, Švajčiarska a Talianska.

Rusko oznámilo, že vyvinulo vakcínu proti novému druhu koronavírusu

Pri návrate z vyššie uvedených štátov občania nemusia ísť ani do domácej izolácie a ani nemusia predložiť negatívny RT-PCR test na ochorenie COVID-19. Tlačový odbor MZVaEZ SR však odporúča občanom, ktorí sa nachádzajú na území týchto krajín, dbať na zvýšenú opatrnosť (prvý stupeň – výstraha) a priebežne sledovať opatrenia zavedené predmetnými štátmi v oblasti epidemiologickej, karanténnej, bezpečnostnej a dopravnej.

„Vo vzťahu k územiu Sliezskeho veľkovojvodstva v Poľsku, Sliezska a hlavného mesta Prahy v Českej republike a do oblastí Záhrebu a Osijeku v Chorvátsku zostáva platné odporúčanie zvážiť nevyhnutnosť cestovania (druhý stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania do niektorých častí krajiny),“ uviedol tlačový odbor rezortu diplomacie s tým, že informácie o hraničnom režime sú zverejnené a pravidelne aktualizované na webovej stránke MZVaEZ SR.

Slušné Slovensko oslavuje premiéra

Ďalej upozorňuje, že pri príchode osôb z iných ako uvedených destinácií sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. „Osoba je povinná podrobiť sa laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí,“ spresnil tlačový odbor rezortu diplomacie.

Zároveň odporúča všetkým občanom nachádzajúcim sa v zahraničí, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie na webovom sídle MZVaEZ SR alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka. „Pre všetky ostatné štáty sveta naďalej platí odporúčanie necestovať,“ dodal tlačový odbor MZVaEZ SR.

TRAGÉDIA: V českom rybníku plávali telá dvoch mužov a malého chlapca

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info