HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Spoluzakladateľ Bielych prilieb ukradol peniaze, ktoré boli určené na pomoc Sýrii

Biele prilby v Sýrii / tasr

Keď západné vlády otvorili svoje šekové knižky pre Biele prilby, kontroverznú „záchrannú organizáciu“ v Sýrii, ich spoluzakladateľ použil peniaze na svoje účely a dokonca na financovanie svojej „rozprávkovej“ svadby, uvádza sa v najnovšej holandskej správe, informuje portál RT.

Predtým, ako minulý rok vyskočil z okna v Istanbule a zomrel, spoluzakladateľ Bielych prilieb a britský žoldnier James Le Mesurier pripustil, že podvádzal Mayday Rescue, organizáciu, ktorá zbierala finančné prostriedky pre protivládnu záchrannú skupinu v Sýrii.

Podľa dokumentov, ktoré odhalili holandské noviny De Volkskrant, Le Mesurier povedal audítorovi, že sfalšoval príjmy v hodnote 50000 dolárov, pričom predstieral, že boli poslané na financovanie evakuačnej operácie v Sýrii.

Namiesto toho boli peniaze vyplatené samotnému Le Mesurierovi. Okrem vyplácania mzdy vo výške 24000 EUR mesačne sa Le Mesurier v roku 2018 ponoril hlbšie do peňazí s cieľom financovať bohatú svadbu v Istanbule a poskytnúť pôžičku svojej novej manželke, bývalej diplomatke Emme Winbergovej.

Nový malvér dokáže ukradnúť heslá a informácie o kartách z viac ako 300 rôznych aplikácií pre Android

Účtovník poslaný na vyšetrovanie chýbajúcich peňazí zistil, že „desiatky tisíc dolárov v hotovosti“ boli ukradnuté, aby sa zaplatila „rozprávková svadba“.

Medzitým sa vlády v západnom svete pripravovali na podporu Mayday Rescue a peniaze smerovali do Bielych prilieb. Podľa správy holandského ministerstva zahraničných vecí z roku 2018 organizácia prijala medzi rokmi 2014 a 2018 127 miliónov dolárov, pričom „iba“ 19 miliónov pochádzalo od neštátnych darcov.

Holandská vláda vyplatila v tomto období takmer 11,5 milióna dolárov, zatiaľ čo podobné dary pochádzali z Nemecka, Veľkej Británie, Kanady, Kataru a ďalších.

Erdogan označil možný egyptský vojenský zásah do Líbye za nezákonný

Napriek tomu, že boli privítaní ako nebojácni záchranári, Biele prilby boli obvinené z partnerstva s Al-Káidou. Členovia skupiny, ktorí pôsobia výlučne na území povstalcov, boli vyfotografovaní s džihádistami a boli obviňovaní z uskutočnenia chemických útokov na západné sily proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi al-Asadovi.

Turecké úrady považovali smrť Le Mesuriera za samovraždu. Krátko nato niekoľko krajín požadovali od účtovníka ďalší prieskum financií. Podľa De Volkskrant toto vyšetrovanie zistilo, že väčšina z dnešných finančných záznamov „chýba“. Dary sa nielen odovzdali organizácii v Amsterdame a neposielali sa do Sýrie, ale distribuovali sa prostredníctvom siete obchodných organizácií v Turecku a Dubaji.

Cieľom Ruska je viac ako zdvojnásobiť prítomnosť LNG na svetovom trhu do 5 rokov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info