HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ruskí vedci vyvíjajú metódu na „oklamanie“ imunitného systému a zefektívnenie nanomedicíny

Ilustračné foto krvného obehu / Pixabay

Ruskí vedci našli spôsob, ako „oklamať“ imunitný systém, čím sa nanomedicína stane terapeuticky účinnejšou, informuje portál RT.

Technika dodávania liekov, ktorú vyvinuli vedci z Moskovského inštitútu fyziky a technológie, bola opísaná ako „priekopnícka“ v oblasti nanomedicíny.

Nanomedicína je relatívne nové odvetvie medicíny, ktoré zahŕňa filtrovanie liekov priamo do krvného obehu pacienta a priamo do miesta nákazy – metóda, ktorá môže znížiť toxicitu a vedľajšie účinky kdekoľvek v tele, pretože dodáva lieky, teplo a dokonca aj svetlo priamo do oblastí choroby a infekcie, pričom môže byť obzvlášť užitočná pri závažných chorobách, ako je rakovina.

Nová štúdia, publikovaná v časopise Nature Biomedical Engineering, rieši kľúčový problém, ktorý bráni zavedeniu týchto nových liekov do klinickej praxe.

Ruská vakcína proti Covid-19 vstupuje do záverečnej fázy testovania

Tento problém je pozoruhodná účinnosť našich imunitných systémov pri odstraňovaní cudzích látok z nášho tela. Po podaní môžu nanočastice prežiť v našom krvnom obehu niekoľko minút alebo dokonca sekúnd – ale aby boli účinné a dosiahli svoj cieľ, musia vydržať dlhšie.

Vedci teraz objavili spôsob, ako oklamať naše imunitné systémy, aby umožnili týmto cudzím, ale priateľským „agentom“ zostať v našich krvných tokoch dosť dlho na to, aby vykonali svoju prácu.

Metóda spočíva v „rozptýlení“ imunitného systému tým, že mu dá niečo iné. Naše telá neustále odstraňujú staré červené krvinky z nášho krvného obehu.

„Predpokladali sme, že ak by sme tento prirodzený proces mierne zintenzívnili, mohli by sme oklamať imunitný systém. Kým je zaneprázdnený odstraňovaním červených krviniek, menej pozornosti venuje nanočasticiam,“ uviedol vedecký pracovník Maxim Nikitin.

Imunita po prekonaní koronavírusu je už za pár mesiacov fuč

Nikitin vysvetlil, že táto technológia je prospešná, pretože rozptyľuje imunitný systém „najšetrnejším spôsobom“ tým, že využíva skôr svoje vlastné vrodené mechanizmy, než pridaním umelejších látok.

Zistilo sa, že prístup „cytoblockáda“ je univerzálne použiteľný na všetky nanočastice rôznych hmotností a veľkostí.

Ruský tím demonštroval technológiu u pacientov s rakovinou. Prístup založený na cytoblokoch zvyšuje účinnosť pri dodávaní nanočastíc do nádoru až 23-krát.

Akcie spoločnosti Moderna výrazne stúpli po informáciách o úspechu vývoja vakcíny na COVID – 19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info