HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Erdogan označil možný egyptský vojenský zásah do Líbye za nezákonný

Recep Tayyip Erdogan / Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsúdil účasť Egypta na prebiehajúcom konflikte v Líbyi a označil možný egyptský vojenský zásah za nezákonný, informuje portál RT.

Turecký prezident v piatok vyhlásil, že akcie Egypta v Líbyi na podporu veliteľa Khalifa Haftara sú nezákonné. Jeho komentár bol vyhlásený po tom, čo sa ho spýtali na možný egyptský vojenský zásah do konfliktu.

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí vo štvrtok naznačil, že zvažuje použitie vojenských síl svojej krajiny na ochranu líbyjského prístavného mesta Sirte, ak dôjde k útoku zo síl lojálnych voči vláde národnej dohody (GNA) podporovanej Tureckom.

Ruská polícia prehľadala kancelárie opozičného lídra Navaľného

Podľa Sísího ho líbyjskí kmeňoví vodcovia na stretnutí v Káhire oprávnili tým, aby „chránil líbyjskú suverenitu“. Myšlienka vyslania síl do susednej Líbye bola podporená egyptskými zákonodarcami spojenými s Haftarom a jeho líbyjskou národnou armádou (LNA).

Ankara predtým obviňovala Egypt z porušenia zbrojného embarga OSN s cieľom poskytnúť podporu Haftarovi. Turecký veľvyslanec v Paríži, Ismail Hakki Musa, začiatkom tohto mesiaca uviedol, že Spojené arabské emiráty a Egypt udržujú blokádu – a že Francúzsko, ktoré je poverené pomáhaním pri vymáhaní embarga, nerobí nič pre to, aby ho zastavilo.

„Invázia pokračuje“: ďalších 90 migrantov priplávalo na pláž v Doveri

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info