fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA SLOVENSKO

Rezort práce a sociálnych vecí pripravuje návrh zákona o osobnom dôchodkovom produkte

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. FOTO TASR - Pavol Zachar

Novým zákonom by sa mali vytvoriť podmienky pre poskytovanie štandardizovaného produktu osobného sporenia jednotlivcov na dôchodok.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR by malo v auguste predložiť na pripomienkovanie návrh zákona o osobnom dôchodkovom produkte.

Tento produkt by mal rozšíriť tradičné spôsoby dôchodkového sporenia využitím iných dlhodobých sporiacich a investičných produktov. Uvádza sa to v predbežnej informácii k príprave návrhu zákona o osobnom dôchodkovom produkte, ktorú vypracoval rezort práce a sociálnych vecí.

Osobným dôchodkovým produktom sa má na Slovensku vytvoriť taká forma dobrovoľného sporenia na dôchodok, ktorá dokáže pritiahnuť nových sporiteľov a zvýšiť celkový objem ich úspor. „Hlavnými charakteristikami osobného dôchodkového produktu by mali byť jednoduchosť, transparentnosť, bezpečnosť, zabezpečenie dostatočnej miery zhodnotenia, a tým aj vyššieho objemu úspor slúžiacich na zabezpečenie dodatočného príjmu na dôchodku,“ tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Nastavenie minimálnych dôchodkov sa od januára určite zmení, avizuje Krajniak

Má ísť o nový produkt s harmonizovanými prvkami z hľadiska dlhodobej alokácie úspor jednotlivcov počas ich ekonomicky aktívneho života a foriem výplaty s dôrazom na postupné a dlhodobé čerpanie úspor.

„Ľudia v produktívnom veku spravidla nevenujú primeranú pozornosť zabezpečeniu dodatočného príjmu v dôchodku, pričom viaceré výskumy zároveň potvrdili, že jednotlivci majú silnú tendenciu uprednostňovať okamžitú spotrebu pred odloženou spotrebou,“ upozorňuje rezort práce.

Toto správanie jednotlivcov je podľa ministerstva možné zmeniť motiváciou zo strany štátu, a to buď nepriamou formou (daňová úľava) pre jednotlivca, resp. zamestnávateľa, alebo priamou formou (štátny príspevok naviazaný na príspevok jednotlivca). Návrh novej regulácie osobného dôchodkového produktu by mal byť preto spojený so zmenami legislatívy v daňovej, resp. odvodovej oblasti.

Skúsenosti zo zahraničia podľa ministerstva práce a sociálnych vecí naznačujú, že je vhodné v rámci osobných dôchodkových schém umožniť pluralitu poskytovateľov a produktov, a tým aj väčší výber pre obyvateľov.

Penzistom musí od júla po exekučných zrážkach zostať vyššia suma dôchodku

„Ak by sa súčasný tretí pilier, t. j. doplnkové dôchodkové sporenie, rozšíril o ďalšie finančné inštitúcie ponúkajúce osobný dôchodkový produkt, predpokladáme, že to bude mať na rozvoj dobrovoľného zabezpečenia na dôchodok pozitívny vplyv,“ uvádza sa v materiáli.

Okrem iného by zvýšenie konkurencie mohlo podľa ministerstva zintenzívniť tlak aj na dosahovanie vyššieho reálneho zhodnotenia v doplnkových dôchodkových fondoch a rovnako priniesť nižšie poplatky pre klientov.

Rezort práce a sociálnych vecí pripomína, že na Slovensku existujú rôzne finančné produkty, ktoré by mohli byť klasifikované ako osobný dôchodkový produkt, pričom v minulosti sa na niektoré z nich štátna podpora vo forme daňovej úľavy vzťahovala.

Ide o rôzne poistné produkty, ako napríklad kapitálové životné poistenie či investičné životné poistenie, prípadne rôzne bankové produkty či investovanie vo fondoch kolektívneho investovania, ktoré, ak spĺňali zákonom stanovené parametre, boli v minulom období daňovo zvýhodnené ako tzv. účelové sporenie.

O predčasný starobný dôchodok možno žiadať až po ukončení zamestnania, upozorňuje Sociálna poisťovňa

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info