V pondelok možno príde sprísnenie opatrení voči koronavírusu, rozhodne konzílium (aktualizácia)
09 | 07 | 2020 I Peter Haluza

V pondelok zasadne konzílium, ktoré rozhodne o prípadnom sprísnení opatrení voči koronavírusu. Na tlačovej besede k aktuálnej epidemiologickej situácii to povedal premiér Igor Matovič.


Hlavný hygienik SR Ján Mikas varoval pred konaním veľkých rodiných osláv, ktoré častokrát zapríčinia nákazu väčšieho počtu ľudí. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí vyzval na testovanie pacientov pred operáciami.

V stredu pribudlo 53 nových prípadov koronavírusu. Počet osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 tak po stredajšom testovaní stúpol na 1 851.

Aktualizácia 9. 7. o 17.14 hod.:

V pondelok zasadne mimoriadne aj vláda, ktorá by mala schváliť opatrenie, podľa ktorého sa bude musieť každý, kto príde z menej bezpečnej krajiny, nahlásiť hygienikom a následne ísť sa po piatich dňoch domácej karantény testovať na koronavírus. V opačnom prípade by mali hroziť veľmi vysoké pokuty.

Matovič vytvoril nový štýl politiky okydávania, jeho stratégia zaberá, myslí si politológ
Koalícia pod vedením Igora Matoviča (OĽaNO) vytvára nový štýl politiky okydávania, v ktorom prestáva byť jasné, na koho strane je pravda. Potvrdilo sa to aj v prípade kauzy záverečnej práce Borisa Kollára (Sme rodina), ktorá ukázala, že jednotliví... Čítať ďalej
09 | 07 | 2020 | Jaroslav Fabok


Aktualizácia 9.7. o 18.00 hod.:

Ako premiér informoval, kabinet by mal v pondelok na mimoriadnom zasadnutí schváliť legislatívnu zmenu, ktorá umožní informovať každého, kto prekročí hranice a bol počas uplynulých 14 dní v zahraničí v niektorej z 'červených' krajín. Automaticky by pri prechode hraníc dostal výstražnú SMS, že by sa mal bezodkladne nahlásiť na regionálny úrad verejného zdravotníctva, ísť do domácej karantény a na piaty deň absolvovať bezplatné testovanie.

"Ak to neurobí, bude ho kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva a dostane dosť slušnú pokutu," doplnil Matovič. K pokute 1 650 eur by sa podľa neho mohla pridať jedna nula. Ako dodal, platiť by to teoreticky mohlo od konca budúceho týždňa.

Hlavný hygienik Ján Mikas uviedol, že infikovaní sa dajú rozdeliť do troch skupín. V prvej ide o importované prípady z cudziny, teda ide o ľudí, ktorí sa nahlásili a boli pozitívne testovaní na vírus. Asi najväčšia skupina sú úzke kontakty už pozitívne testovaných osôb. Tretia skupina sú roztrúsené prípady, ktoré sa objavia a sú pod epidemiologickým drobnohľadom. Mikas aj v tejto súvislosti vyzval občanov, aby zvážili organizovanie veľkých rodinných osláv, kde sa združuje niekoľko desiatok ľudí z celého Slovenska či ľudí spoza hraníc.

Poslanci definitívne schválili balík opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu
Poslanci vo štvrtok definitívne schválili balíček opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu. Materiál podporilo 91 poslancov, zdržali sa 35 zákonodarcov, proti bolo 16. O "lex korone" pritom parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní,... Čítať ďalej
09 | 07 | 2020 | SITA


Minister zdravotníctva Marek Krajčí pripomenul, že pacienti by pred vstupom do nemocníc mala prejsť triážou. Za tejto situácie odporúča, aby boli pacienti, ktorí idú na operáciu, testovaní na prítomnosť vírusu. Nemocnice budú mať uhradený test z eurofondov.

"Prvý spôsob úhrady odporúčam štátnym nemocniciam, aby testy pacientov posielali do regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Je možné odoslať výsledky aj do súkromných laboratórií, ktoré nemocnica uhradí a faktúry budú preplácané z eurofondovej výzvy," uviedol šéf rezortu zdravotníctva. Ako doplnil, jej spustenie je plánované o niekoľko týždňov.

Krajčí tiež odporúča, aby v prípade, ak sa akýkoľvek pracovník zariadenia sociálnych služieb alebo zdravotníckeho zariadenia vráti zo zahraničia, absolvoval test na koronavírus na náklady štátu. Predseda vlády dodal, že by sa to týkalo aj tých pracovníkov, ktorí prídu z menej rizikových krajín, napríklad Česka, Maďarska alebo Poľska.

Norbert B. bude stíhaný väzobne! (aktualizácia)
Nitriansky podnikateľ Norbert B. bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý vo štvrtok vyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Čítať ďalej
09 | 07 | 2020 | Peter Haluza, TASR, SITA